Home WiadomościZ kraju 75-lecie śmierci Założycielki Karmelitanek Dzieciątka Jezusa

75-lecie śmierci Założycielki Karmelitanek Dzieciątka Jezusa

Redakcja

W Roku Jubileuszowym 100-lecia założenia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus (1921-2021) przypadała również 75. rocznica przejścia do wieczności Współzałożycielki rodziny zakonnej, Czcigodnej Sługi Bożej Teresy od św. Józefa, Janiny Kierocińskiej. Z tej okazji w kościele zakonnym Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, w którym spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożej, 12 lipca została odprawiona Msza św. o jej beatyfikację, której przewodniczyć ks. dr Mariusz Karaś, kanclerz Kurii sosnowieckiej,  a homilię wygłosił o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, relator Kongregacji  Spraw Kanonizacyjnych z Rzymu.

W homilii kaznodzieja powiedział m.in.: „75 lat temu, 15 lipca 1946 r., w wigilię uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej, gdy osierocone duchowe córki, a wraz z nimi cały pokryty żałobą Sosnowiec, odprowadzili Założycielkę Zgromadzenia ją na miejscowy cmentarz, przewodniczący uroczystościom pogrzebowym bp Stanisław Czajka wypowiedział prorocze słowa: Matka Teresa winna być w rzędzie kandydatek do beatyfikacji. Należy bowiem do tych dusz, które walcząc o przyjście Królestwa Chrystusowego, nie ugięły się pod trudami i cierpieniami. Tak licznie zebrani mieszkańcy Sosnowca dają dowód swego szacunku i czci, jaka ich serca napełniła wobec Założycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Dzieło Jej będzie trwało, bo było budowane cierpieniem i ofiarną miłością. Służyła wiernie Bogu i ludziom, przeto nagroda Jej wielka być musi przed Bogiem.

Duchową sylwetkę Czcigodnej Sługi Bożej – ciągnął kaznodzieja  – charakteryzuje najlepiej i najbardziej syntetycznie napis, jaki umieszczono na Jej nagrobku na cmentarzu przy ul. Mireckiego; napis – jest to bardzo wymowne – który ułożył sam Ojciec Założyciel, Sługa Boży o. Anzelm Gądek. Przywołajmy zatem jego treść: „Matka Teresa od św. Józefa, Założycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Janina Kierocińska, ur. 14 czerwca 1885 roku w Wieluniu, pełna miłości Boga i bliźniego, pokorna w służbie ubogich, wierna w powołaniu, wielka dziełami miłosierdzia wśród zawieruchy wojennej, uświęcona modlitwą, cichym cierpieniem, ofiarą z siebie, uwieńczona w sercach swych córek duchowych, opromieniona cnotami, zasnęła w Panu 12 lipca 1946 roku w Sosnowcu”.             

Po Mszy św. zostały odczytane prośby i podziękowania do Służebnicy Bożej.

Siostry zachęcają czcicieli M. Teresy do nadsyłania swoich intencji  na adres: [email protected]   lub   sms na tel. 784 033 621.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda