Home WiadomościZ kraju 77. rocznica objawień Matki Bożej na warszawskich Siekierkach

77. rocznica objawień Matki Bożej na warszawskich Siekierkach

Redakcja

Tegoroczne uroczystości odpustowe w sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach odbędą się w smutnym czasie pandemii koronawirusa.

W kościele na Siekierkach może przebywać na nabożeństwach tylko 45 wiernych.  Nie będzie procesji eucharystycznej .  Kaplica NMP Królowej Wyznawców będzie wykorzystana tylko do modlitwy indywidualnej.

Jednak wierni mają możliwość łączyć się w modlitwie z Sanktuarium poprzez transmisję na you tube mszy świętej odpustowej o godz. 11 .00.

Celebransem i kaznodzieją będzie o. dr Ireneusz Klimczyk, franciszkanin z Instytutu Maryjno – Kolbiańskiego w Niepokalanowie.

77 lat temu na drzewie kwitnącej wiśni 12 letnia Władzia Fronczak zobaczyła Matkę Bożą. Było to w czasie wojny, 3 maja 1943 r.

Od tego czasu Maryja i Pan Jezus ukazywali się Władzi aż do 15 września 1949 r.

Jednak Władzia Fronczakówna, później z męża Papis nie była jedyną osobą, której ukazywała się Matka Boża na Siekierkach.

Drugą wizjonerką na warszawskich Siekierkach była Bronisława Kuczewska z domu Trembicka (1907 – 1989). Jej historię życia i wizje opisali Ewa Storożyńska i o. Józef Maria Bartnik SJ w książce „Przepowiednie Maryi o losach Polski .Historia nieznanych objawień” . Publikacja ta powstała w oparciu o książkę Bronisławy Kuczewskiej „ Wykonanie woli Bożej”.

Bronisława Kuczewska jako biedna, wiejska dziewczynka doznała wizji Marki Bożej po raz pierwszy w kościele w Dobrem k/ Mińska Maz. w uroczystość Wniebowzięcia NM Panny 15 sierpnia 1922 r. Matka Boża błogosławiła wówczas ręką zebranych na sumie ludzi i przyniesione zioła. Wcześniej Bronia widziała Matkę Bożą we śnie kilkanaście razy.

Jako młoda kobieta Bronisława, już mieszkanka Warszawy otrzymywała polecenia od Matki Bożej udania się do osad Budziszyn i Przygody dla modlitwy. Tam ukazywała jej się Maryja, przekazując polecenia.

W 1943 roku Matka Boża odpowiedziała na prośbę ciężarnej Bronisławy o zwolnienie jej z obowiązku dalekich wyjazdów poza Warszawę : „Dziecino, nie będziesz już do mnie przychodzić do Przygód, wybieram sobie inne miejsce w Warszawie na Siekierkach. Będziesz miała tylko 2 kilometry od tramwaju na Czerniakowskiej i tam masz chodzić”. Bronisława dodaje w swojej książce „ I ujrzałam 13 letnią dziewczynkę, której Matka Boża miała się ukazać za 5 dni”.( „Wykonanie woli Bożej” B. Kuczewska).  

Od tej pory Bronisława Kuczewska przybywa na Siekierki sama, z rodziną jak też w towarzystwie grupy modlitewnej Grono Matki Bożej i Miłosierdzia Bożego. O udziale „Grona warszawskiego” w modlitwach na Siekierkach wspomina Władysława Papis w swojej książce „Spotkania z Matką Bożą w Warszawie na Siekierkach 1943 – 2003” .

Władysława Eugenia Papis (1930 – 2016) wspomina też w swojej książce jednodniową pielgrzymkę wraz z mamą do Budzieszyna, Przygód i sanktuarium w Mokobodach 12 września 1943 r. Można przypuszczać, że propozycję odbycia takiej pielgrzymki Władzia i jej mama otrzymały właśnie od Bronisławy Kuczewskiej .

Na Siekierkach Bronisława doznaje objawień Matki Bożej i Pana Jezusa przez 38 lat , tj. od 1943 r. aż do 1981 r.

Bronisława pisze w swojej książce „ Wykonanie woli Bożej” o spotkaniach z Matką Bożą na Siekierkach: „28 maja 1943 roku pojechałam z mężem i małym dzieckiem , 23-dniowym niemowlęciem na Siekierki, gdzie 3 maja objawiła się Matka Boża, i miałam z Nią tam po raz pierwszy objawienie. Odtąd chodziłam na Siekierki i tam otrzymywałam od Matki Bożej polecenia do wyko­nania przez 38 lat, aż do 1981 roku. Kilka razy w mie­siącu nawiedzałam to miejsce, a szczególnie każdego 3 i 28 dnia miesiąca oraz w uroczystości Matki Bożej”.

Dalej Bronisława Kuczewska pisze: „3 czerwca 1943 roku poszłam z synkiem na ręku na Siekierki. Ujrzałam Matkę Najświętszą, która powiedziała mi, że pragnie, aby na tym miejscu wybudować klasztor. Powiedziała też, że to będzie jakby druga Częstochowa dla War­szawy, że ludność nie będzie musiała tak daleko jeździć, względnie chodzić. Będą mogli przychodzić na Siekierki”.

Po zakończeniu wojny i okupacji niemieckiej w jesieni 1946 r. nawiedzający miejsce objawień na Siekierkach rozpoczęli budować kapliczkę, przynosząc cegły z gruzów Warszawy.

Kapliczka była gotowa 3 maja 1946 r. jednak poświęcenie jej nastąpiło dopiero 3 maja 1949 r.

Własne usilne starania w różnych parafiach i zakonach o poświęcenie kapliczki na Siekierkach opisuje Bronisława Kuczewska w swojej książce. 

W styczniu 1980 r.  Prymas Tysiąclecia Sł. Boży ks. kard. Stefan Wyszyński poleca pijarom tworzenie ośrodka duszpasterskiego na Siekierkach. Właściciele terenu przekazali grunt w darowiźnie pod budowę klasztoru i kościoła.  15 października 1984 roku następca Prymasa Tysiąclecia Kard. Józef Glemp poświęcił plac pod budowę kościoła.

W orędziach przekazanych do obydwu wizjonerek Matka Boża i Pan Jezus wzywali do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Przepowiadali kary, jeśli ludzie się nie nawrócą.

Można przypuszczać, że gdyby modlitwa ze strony warszawian była silniejsza i bardziej wspólnotowa nie nastąpiłaby klęska Powstania Warszawskiego i stolica nie byłaby zdruzgotana.

Dlaczego brak jest obecnie osoby Bronisławy Kuczewskiej w oficjalnej historii Sanktuarium na Siekierkach ? 

Chociaż Bronisława Kuczewska z racji swej pobożności, prorokowania, mistycyzmu, szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego i działalności charytatywnej była znana wielu księżom, zakonnikom , proboszczom , biskupom, nigdy nie została przedstawiona ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Pozostawała jakby w cieniu, chociaż znały ją w Warszawie i poza Warszawą setki , jeśli nie tysiące ludzi. W czasie jej choroby w ostatnich latach życia w jej domu specjalnie dla niej msze święte odprawiali księża diecezjalni i zakonni, a także biskupi w tym proboszcz par. św. Wojciecha ks. Edward Majcher.

Aby szerzej zapoznać się z postacią tej osoby, której Matka Boża przepowiedziała mające wkrótce nastąpić objawienia na Siekierkach polecam książkę Ewy Storożyńskiej i o. Józefa Marii Bartnika SJ w książce „Przepowiednie Maryi o losach Polski Historia nieznanych objawień”.

Sądzę, że najwyższy czas dołączyć Bronisławę Kuczewską do oficjalnej historii Sanktuarium na warszawskich Siekierkach.

Tym bardziej, że autorzy książki po raz pierwszy dowiedzieli się o mistyczce Bronisławie Kuczewskiej właśnie od pijara, o. Józefa Jońca 1959 – 2010) , który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.  

Orędzia , przekazane wizjonerkom z warszawskich Siekierek są stale aktualne. Modlitwa o oddalenie zarazy i innych niebezpieczeństw od Polski i świata jest obecnie szczególnie wskazana.

Bronisława Kuczewska w czasie wojny i po wojnie gromadziła ludzi w różnych domach oraz we własnym domu na modlitwie, na nocnych czuwaniach. 

Także Władzia Fronczakówna w czasie wojny gromadziła dzieci i dorosłych na modlitwie w domu i na podwórku.

Właśnie teraz, w czasie pandemii, gdy w kościołach mamy istotne ograniczenia ilościowe wiernych, modlitwa w domu jest koniecznością.

Przykład modlitwy w domu dali nam nasi przodkowie oraz wizjonerki z Siekierek – Bronisława Kuczewska i Władysława Papis.

Jak informuje proboszcz parafii na warszawskich Siekierkach o. Tadeusz Suślik SP z uwagi na wyjątkowe warunki tego roku na sumie odpustowej brak będzie biskupa.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda