80 lat Oblatów NMP na Świętym Krzyżu

swietykrzyz.plZ okazji 80. lecia działalności na Świętym Krzyżu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej, celebrował w bazylice świętokrzyskiej Mszę świętą radiową transmitowaną przez 1 Program Polskiego Radia.

Dziennikarze z Polskiego Radia towarzyszyli dzisiejszym uroczystościom na Świętym Krzyżu od wczesnych godzin rannych. W audycji „Familijna Jedynka” można było dziś usłyszeć o naszej rodzinie zakonnej oraz o świętokrzyskim sanktuarium. Na antenie wystąpili: o. Antoni Bochm OMI – Prowincjał; o. Zygfryd Wiecha OMI – superior klasztoru na Świętym Krzyżu; o. Dariusz Malajka OMI – rektor bazyliki świętokrzyskiej oraz ojcowie z Sekretariatu Powołań o. Krzysztof Jurewicz i o. Dominik Ochlak OMI. Słuchacze mogli usłyszeć także o. Kazimierza Tyberskiego – kapelana wrocławskiego aresztu śledczego oraz o. Karola Lipińskiego OMI czy też o. Bernarda Briksa OMI.

Mszy świętej o godzinie 9.00, która była transmitowana w Polskim radio przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz – pasterz diecezji sandomierskiej.

Na początku liturgii, prowincjał Oblatów w Polsce ojciec Antoni Bochm OMI, przypomniał historię Zgromadzenia obchodzącego w bieżącym roku 200. lecie założenia.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał w homilii do obchodzonej Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Podkreślił, że posłuszeństwo Bogu, szczególnie przez przyjęcie postawy miłości, jest najpewniejszym sposobem Jego poznania:

Nawet misterium Trójcy Przenajświętszej stanie się w ten sposób przystępniejsze, chociaż niektórzy widzą w nim coś w rodzaju fizyki molekularnej Pana Boga. Każdy może wejść na taką drogę poznania, stając się prawdziwym teologiem. Gdybyśmy częściej myśleli o Bogu świat byłby piękniejszy. I nawet scena polityczna w Polsce byłaby mniej brutalna – wskazywał biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Dlatego potrzebujemy takich wyjątkowych i świętych miejsc, jak to sanktuarium słynne relikwiami Krzyża świętego, z otaczającą klasztor Puszczą Jodłową – cudownym dziełem Stwórcy i oddanymi pielgrzymom Ojcami Oblatami – mówił ordynariusz sandomierski.

Bóg w Trójcy św. Jedyny chce, abyśmy Go lepiej poznali i uczestniczyli pełniej w Jego życiu. Zachęca do duchowej wędrówki, która nada właściwy kształt naszej obecności w świecie, prowadząc jednocześnie do chwały Nieba. Bóg, który jest miłością Ojca, Syna i Ducha Świętego, uzdalnia nas do miłości na Swoje podobieństwo. Pragnie, abyśmy byli jej szafarzami w świecie – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

Liturgię Mszy celebrowanej przez biskupa Krzysztofa uświetnili muzycy z Wrocławia Państwo Jarosław i Maria Zawartko oraz Państwo Joanna Zawartko – Kołodziej i Paweł Kołodziej również z Wrocławia. Obecni na Eucharystii byli młodzieńcy, którzy od czwartku w naszym klasztorze przeżywają swoje dni skupienia pod duchową opieką o. Krzysztofa Jurewicza OMI i o. Dominika Ochlaka OMI.

Za: www.swietykrzyz.pl