Home WiadomościZ kraju 80 lat Oblatów NMP na Świętym Krzyżu

80 lat Oblatów NMP na Świętym Krzyżu

Redakcja

swietykrzyz.plZ okazji 80. lecia działalności na Świętym Krzyżu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej, celebrował w bazylice świętokrzyskiej Mszę świętą radiową transmitowaną przez 1 Program Polskiego Radia.

Dziennikarze z Polskiego Radia towarzyszyli dzisiejszym uroczystościom na Świętym Krzyżu od wczesnych godzin rannych. W audycji „Familijna Jedynka” można było dziś usłyszeć o naszej rodzinie zakonnej oraz o świętokrzyskim sanktuarium. Na antenie wystąpili: o. Antoni Bochm OMI – Prowincjał; o. Zygfryd Wiecha OMI – superior klasztoru na Świętym Krzyżu; o. Dariusz Malajka OMI – rektor bazyliki świętokrzyskiej oraz ojcowie z Sekretariatu Powołań o. Krzysztof Jurewicz i o. Dominik Ochlak OMI. Słuchacze mogli usłyszeć także o. Kazimierza Tyberskiego – kapelana wrocławskiego aresztu śledczego oraz o. Karola Lipińskiego OMI czy też o. Bernarda Briksa OMI.

Mszy świętej o godzinie 9.00, która była transmitowana w Polskim radio przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz – pasterz diecezji sandomierskiej.

Na początku liturgii, prowincjał Oblatów w Polsce ojciec Antoni Bochm OMI, przypomniał historię Zgromadzenia obchodzącego w bieżącym roku 200. lecie założenia.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał w homilii do obchodzonej Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Podkreślił, że posłuszeństwo Bogu, szczególnie przez przyjęcie postawy miłości, jest najpewniejszym sposobem Jego poznania:

Nawet misterium Trójcy Przenajświętszej stanie się w ten sposób przystępniejsze, chociaż niektórzy widzą w nim coś w rodzaju fizyki molekularnej Pana Boga. Każdy może wejść na taką drogę poznania, stając się prawdziwym teologiem. Gdybyśmy częściej myśleli o Bogu świat byłby piękniejszy. I nawet scena polityczna w Polsce byłaby mniej brutalna – wskazywał biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Dlatego potrzebujemy takich wyjątkowych i świętych miejsc, jak to sanktuarium słynne relikwiami Krzyża świętego, z otaczającą klasztor Puszczą Jodłową – cudownym dziełem Stwórcy i oddanymi pielgrzymom Ojcami Oblatami – mówił ordynariusz sandomierski.

Bóg w Trójcy św. Jedyny chce, abyśmy Go lepiej poznali i uczestniczyli pełniej w Jego życiu. Zachęca do duchowej wędrówki, która nada właściwy kształt naszej obecności w świecie, prowadząc jednocześnie do chwały Nieba. Bóg, który jest miłością Ojca, Syna i Ducha Świętego, uzdalnia nas do miłości na Swoje podobieństwo. Pragnie, abyśmy byli jej szafarzami w świecie – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

Liturgię Mszy celebrowanej przez biskupa Krzysztofa uświetnili muzycy z Wrocławia Państwo Jarosław i Maria Zawartko oraz Państwo Joanna Zawartko – Kołodziej i Paweł Kołodziej również z Wrocławia. Obecni na Eucharystii byli młodzieńcy, którzy od czwartku w naszym klasztorze przeżywają swoje dni skupienia pod duchową opieką o. Krzysztofa Jurewicza OMI i o. Dominika Ochlaka OMI.

Za: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda