Home WiadomościZ kraju 80. rocznica pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz

80. rocznica pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz

Redakcja

Mija 80. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Mimo że już ostatni ocalały z tej grupy zmarł, zachowały się liczne wspomnienia więźniów. Jeden z nich – Marian Kołodziej, numer 432 – pozostawił dla nas wstrząsające, wizjonerskie i wciąż żywe artystyczne świadectwo.


W grafikach, scenografiach i instalacjach „Klisze pamięci. Labirynty”, prezentowanych na stałej ekspozycji w Harmężach, prowadzi nas w głąb tytułowych labiryntów, dzieląc się swoimi przeżyciami. Jego opowieść zaczyna się – jak 80 lat temu – od wyjścia z bydlęcego wagonu: „Kilkadziesiąt lat temu, późnym popołudniem w skwarny dzień 14 czerwca 1940 roku rozwścieczony nadczłowiek, brutalnym kopniakiem wyrzucił mnie z tarnowskiego wagonu, wprost w bagno Oświęcimia. Na pięć lat”.

Więźniowie pierwszego transportu myśleli, że zostali wywiezieni na roboty do Niemiec. Po opuszczeniu bydlęcego wagonu w Auschwitz na przerażonych ludzi czekały tortury, kapo wyznaczający dzwonkiem rytm dnia. Hitlerowcy ograbili ich z resztek dobytku, ogolili, wykąpali w lizolu – w ramach dezynfekcji – oraz wytatuowali. Marian Kołodziej tak opisuje „przeobrażenie” człowieka w numer: „Umierałem tu między Sołą a Wisłą, w tej malarycznej okolicy, w ciągłym błocie, gniłem wykańczany biciem i pracą ponad siły, głodem, biegunką, tyfusem, zjadany przez wszy, poddawany eksperymentom pseudomedycznym, nieludzko poniżany, odarty z odzienia, wykąpany w lizolu, pozbawiony imienia i nazwiska, już tylko numer 432 – melduje się na rozkaz, na każdy rozkaz”.

Zapraszamy do śledzenia cyklu przygotowanego przez Fundację Brat Słońce związanego z 80. rocznicą pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz na Facebooku: Fundacja Brat Słońce oraz na oficjalnej stronie Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda