Home WiadomościZ kraju A jednak się odbyło…

A jednak się odbyło…

Redakcja

Wszyscy wiemy, jaką aurą przywitała nas tegoroczna wiosna. Wiele miejscowości zasypanych śniegiem, temperatura dochodząca miejscami do minus dwudziestu stopni. Wcale nie lepiej wyglądało w Górce Klasztornej, gdzie w dniach 23 i 24 marca miało zostać wystawione Misterium Męki Pańskiej. Ks. Kazimierz Świderski MSF – Rektor Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej postawił aktorom z troski o ich zdrowie pytanie, czy aby nie odwołać tym razem Misterium ze względu na warunki atmosferyczne? Pytanie to było tym bardziej zasadne, że przed tygodniem, choć temperatura była wyższa, to na Misterium przybyło zaledwie siedmiuset ludzi, a teraz, kiedy jest jeszcze zimniej, to nie wiadomo, czy w ogóle ktoś przybędzie. Zresztą podobnie uczyniono w Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie, gdzie również odwołano Misterium Męki Pańskiej ze względu na zimową pogodę. Każdy zapytany aktor odpowiedział, że nawet jeśli miałaby przyjechać garstka ludzi, to i tych trzeba uszanować, bo skoro oni podejmą pielgrzymi trud, to i aktorzy spełnią swoją rolę. Jakby na potwierdzenie podjętej decyzji w czwartek i w piątek przed Misterium ludzie zainteresowani obejrzeniem Męki Pańskiej w wykonaniu mieszkańców parafii p.w. NMP Niepokalanie Poczętej w Górce Klasztornej, zaczęli telefonować do Sanktuarium z zapewnieniem, że nie odwołują zgłoszeń, że przybędą na Misterium. Tak też się stało – w sobotę i w Niedzielę Palmową w Misterium uczestniczyłow sumie około dwóch tysięcy odważnych ludzi z różnych stron Polski. Odważnych, bo przecież zima nie odpuściła i choć świeciło słońce, to na termometrach było minus siedem stopni. I tak oto Misterium, przy minusowej temperaturze odbyło się i w sobotę i w niedzielę, podobnie jak przez te wszystkie 30 lat od czasu wystawienia pierwszego Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej w 1984 r.

Ks. Marek Gubernat – Misjonarz Świętej Rodziny, który w tym roku debiutował w roli Jezusa, przeszedł poważny test odpornościowy, na szczęście zniósł go bardzo dobrze. Podobnie aktorzy stawili czoła temu trudnemu, mroźnemu wyzwaniu.

Mszy św. tak w sobotę, jak i w Niedzielę Palmową na rozpoczęcie Misterium przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ks. Prowincjał Marian Kołodziejczyk MSF. Ksiądz Prowincjał również wielokrotnie w minionych latach odgrywał w Misterium rolę Jezusa i zaznał na własnej skórze tego wszystkiego, z czym się wiąże rola Jezusa w tak trudnych warunkach pogodowych. On też podziękował i wyraził wielkie uznanie dla odwagi wszystkich pielgrzymów i aktorów, którzy mimo zimowej wiosny uczestniczyli w Misterium, dając dowód swej miłości do Boga i wyrażając w ten sposób swą głęboką wiarę.

Relację przygotował Ks. Bogdan Mikutra MSF
Sekr. Prow.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda