Home WiadomościZ kraju Warszawa: Tydzień dla Życia (15-24 marca)

Warszawa: Tydzień dla Życia (15-24 marca)

Redakcja

Pochodem warszawskich obrońców życia w minioną niedzielę zakończył się Tydzień dla Życia w Warszawie. Marsz Świętości Życia wyruszył o godz. 14 od kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym do bazyliki św. Krzyża, po zakończonych mszach świętych w katedrze św. Jana Chrzciciela oraz w katedrze św. Michała i św. Floriana.Pochód prowadzili ks. kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser wraz z duszpasterzami grup rodzin i organizacji Pro-Life.

Hasłem tegorocznego marszu było zawołanie „Dzieci są super”, skandowane przez uczestników marszu. W ten sposób uczestnicy zamanifestowali troskę o rodzinę, a szczególnie o poszanowanie życia wszystkich dzieci, również tych jeszcze nienarodzonych.

Uczestnicy barwnego pochodu nieśli flagi i transparenty mówiące o świętości życia, a także spisaną na płótnie encyklikę Jana Pawła II „Evangelium vitae”.

Po dotarciu do Bazyliki św. Krzyża uczestnicy marszu wraz z hierarchami i kapłanami, na czele z proboszczem bazyliki ks. Zygmuntem Berdyczowskim, obejrzeli wystawioną przez młodzież dramę, ukazującą horror selekcji nienarodzonych dzieci pod względem płci, koloru oczu, zdolności itp., a także eliminacje zbędnych zarodków podczas procesu zapłodnienia na szkle, tzw. In vitro.

Po przedstawieniu ks. kard. Nycz wygłosił krótkie przemówienie, dziękując uczestnikom marszu za świadectwo dane wobec miasta, po czym obydwaj hierarchowie udzielili błogosławieństwa zgromadzonym przed Bazyliką.

Wcześniej zarówno ks Kard. Kazimierz Nycz, jak i abp Henryk Hoser, w kazaniach głoszonych przy różnych okazjach, apelowali wielokrotnie do lekarzy i polityków, a przede wszystkim do rodziców, o troskę o ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Przed wyruszeniem marszu organizatorzy rozdawali ulotki i zbierali podpisy dla wsparcia ogólnoeuropejskiej inicjatywy „Jeden z nas”, której celem jest zatrzymanie finansowania aborcji z funduszy Unii Europejskiej. Marsz z okazji Dnia Świętości Życia w Warszawie po raz pierwszy odbył się 25 marca 2006 r z inicjatywy Lidii Klempis z Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia przy współpracy Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej. W organizację Marszu włączyli się następnie studenci ze wspólnoty Woda Życia a od 2011 Rycerze Jana Pawła II.

Marsz początkowo nosił nazwę Marsz Światło dla Życia. Przebiegał w godzinach wieczornych a uczestnicy nieśli świece i pochodnie. Od 2010 r. do Marszu włączyła się Diecezja Warszawsko-Praska. Odtąd część prawo – i lewobrzeżna łączą się na Placu Zamkowym i ruszają Krakowskim Przedmieściem. Za pierwszym razem odcinek od pomnika ks. Skorupki do Placu Zamkowego został pokonany tramwajem.

W kolejnych latach uczestnicy marszu przeszli pieszo przez most, łączący oba brzegi Wisły. W tym roku na czele pochodu z katedry św. Floriana na Plac Zamkowy maszerował abp Henryk Hoser. Poczynając od 2012 roku, Marsz odbywa się w niedzielę, w ciągu dnia. Po raz drugi poprzedzony jest tygodniowym okresem inicjatyw pro-life pt. „Tydzień dla Życia”. W tym czasie organizowane są wykłady, konferencje, nabożeństwa i spotkania modlitewne, koncerty i pokazy filmów STOP ABORCJI.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda