Home WiadomościZ kraju A jednak… służą zdrowiu chorych ludzi!

A jednak… służą zdrowiu chorych ludzi!

Redakcja

Pielgrzymka Służby Zdrowia trwa na Jasnej Górze w dniach 25-27 maja. Jak każdego roku jasnogórskie sanktuarium wypełnili lekarze, pielęgniarki, położne, pracownicy pogotowia ratunkowego, rehabilitanci, farmaceuci, a także dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych. Wraz z nimi modlą się diecezjalni duszpasterze służby zdrowia i księża kapelani, łącznie ok. 3 tys. osób.

„Jest to 88. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę, i ogromnie cieszymy się, że ta uroczystość, jedyna w ciągu roku, gromadzi polską Służbę Zdrowia właśnie tutaj, na Jasnej Górze – mówi ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia – Gromadzą się dzisiaj różne środowiska, przedstawicielstwa Służby Zdrowia w Polsce, różne izby okręgowe, także katolickie stowarzyszenia, a także ogromna rzesza pielgrzymów, reprezentująca różne środowiska medyczne, pielęgniarskie. Mamy także ‘Solidarność’ Służby Zdrowia, która na tej płaszczyźnie politycznej i społecznej broni interesów Służby Zdrowia, i także pacjentów”.

Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje, które dla ok. 600 osób, lekarzy i pielęgniarek, poprowadził ks. Jan Konarski. „Mając na co dzień do czynienia z ludzkim cierpieniem, chorobą ryzykujemy to, że wpadamy w pewną rutynę, że nie zawsze uświadamiamy sobie wartość i godność życia ludzkiego. I tutaj pobyt u Matki Najświętszej, słuchanie Słowa Bożego, przyjmowanie Sakramentów daje nam możliwość spojrzenia na życie ludzkie przez pryzmat tego, co nam daje Ewangelia, więc mówimy tu o potrzebie Nowej Ewangelizacji cierpienia, choroby i śmierci człowieka” – podkreśla ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w niedzielę o godz. 11.00 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zgromadzonych powitał bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia. Podczas Eucharystii modlili się m.in.: ks. Stanisław Warzeszczak, organizator pielgrzymki i krajowy duszpasterz Służby Zdrowia oraz Stanisław Karczewski, lekarz i wicemarszałek Senatu.

Niedzielne modlitwy zbiegły się z dniem uroczystości Zesłania Ducha Świętego. „Z całym Kościołem oczekujemy nowego umocnienia Duchem Świętym, doświadczenia Jego obecności i mocy – zaznaczył bp Stefan Regmunt – Chcemy wielbić Boga w Duchu Świętym. Chcemy też składać za wstawiennictwem Matki Bożej nasze troski i niepokoje prosząc o światło, mądrość i umiejętność dla budowania lepszej przeszłości, jako chrześcijanie, członkowie rodzin i pracownicy Służby Zdrowia. Przychodzimy na to miejsce z doświadczeniem wciąż chorej instytucji wezwanej do służby człowiekowi choremu”.

Słowa powitania do zgromadzonych wypowiedział również o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry.

„Zaświadczamy tutaj, że wasza praca jest nie tylko zawodem, ale zarazem powołaniem i misją, i za to dziękujemy Bogu i dziękujemy wam, każdemu i każdej z osobna – mówił podczas homilii abp Wacław Depo – Uczestnicząc w tej stacji modlitwy i pielgrzymowania maryjnego przyjmijcie od strony Kościoła wyrazy uznania i wdzięczności. Cieszę się, że jako biskup częstochowski, jestem pośród was na modlitwie kolejnego zawierzenia siebie i swojej misji”.

„Uczę się razem z wami pokory, pochylając się nad człowiekiem cierpiącym pytam siebie, kto więcej daje? z kogo jest ta moc? Jakże tej nauki nie nauczyliśmy się do końca od Jana Pawła II, który zawsze powtarzał, że moja moc przepowiadania i służby jest z was, z waszego cierpienia, z waszej misji, z obdarowania. To jest wasza misja pochylania się, obdarowania i wdzięczności” – dodał arcybiskup.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es, dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda