Home WiadomościZ kraju Młodzi też słuchają Radia Maryja

Młodzi też słuchają Radia Maryja

Redakcja

14. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryjazgromadziła w sobotę, 26 maja pod jasnogórskim Szczytem kilka tysięcy osób. W tym szczególnym dniu, jakim jest Dzień Matki, do sanktuarium przybyły dzieci wraz rodzicami, młodzież, kapłani i duszpasterze z całej Polski. 

Na czele pielgrzymki stanęli ojcowie redemptoryści, obecni byli m.in.: o. Tadeusz Rydzyk dyrektor „Radia Maryja”; o. Piotr Chyła, wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. Krzysztof Bieliński, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz o. Marcin Krupa, organizator pielgrzymki.

W programie pielgrzymki znalazły się: Eucharystia, Różaniec, Apel Jasnogórski, a także wspólna zabawa, śpiew, taniec oraz koncert zespołu „Love Story”.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem bpa Ireneusza Pękalskiego z Łodzi. Zgromadzonych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, słowami: „Życzę, aby ta Najświętsza Eucharystia, aby to nasze dzisiejsze spotkanie w Wieczerniku polskiego narodu z Maryją, Matką Królową naszą, Oblubienicą Ducha Świętego umacniało nas Jego darami, byśmy prawdziwie mogli stać się świadkami i nieść Ewangelię całemu Narodowi, Europie i całemu światu”.

Ks. Bogusław Jaworowski, ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w homilii zaznaczył ważną rolę rodziny w życiu każdego chrześcijanina: „To, co otrzymaliśmy od Boga, otrzymaliśmy w zalążku, otrzymaliśmy jako święty dar rodziny, bo stworzeni zostaliśmy jako mężczyzna i niewiasta, i uposażeni w dar przekazywania życia, dlatego Bóg stworzył człowieka jako rodzinę. Wszystko więc, co otrzymaliśmy od Boga, otrzymaliśmy przez posługę daru macierzyństwa i ojcostwa naszych rodziców. Nie mamy nic, czego nie otrzymalibyśmy z darem życia. To dar życia warunkuje wszystkie inne dary – zaznaczył kapłan – Chciałbym w was dzisiaj zapalić tą wielką wdzięczność Panu Bogu za rodziców, za to, że przekazali wam życie, wychowali i wychowują tak, jak potrafią. Wasza obecność tutaj jest dowodem, że nie zatraciliście poczucia swojej chrześcijańskiej, katolickiej wartości, że wy wiecie, że chrześcijanie katolicy to nie tylko ludzie uznający istnienie Boga, ale to ci, którzy przyjęli objawienie i osadzili swoje życie na Chrystusie jedynym Zbawicielu świata”.

Biskup Ireneusz Pękalski na zakończenie Eucharystii powiedział: „Współczesna Polska młodzież jest obiektem zainteresowania rozmaitych sił i osób, które pragną je zdobyć dla siebie odrywając ją od Chrystusa. Ci wszyscy, którzy przeszkadzają owym siłom zrealizować ten cel, są na rozmaity sposób prześladowani. Dlatego nie dziwmy się, że tego rodzaju doświadczenie spotyka Radio Maryja i TV Trwam, która ma jeden tylko i wyłącznie cel: poprowadzić wszystkich do Chrystusa, zdobyć wszystkich dla Chrystusa i jego Matki”.

„Gdy spoglądam na was, drodzy młodzi przyjaciele, rodzi się we mnie myśl, że tutaj jesteście z potrzeby serca zaświadczyć o tym, że wbrew temu, co o polskiej młodzieży można przeczytać czy usłyszeć, jest taka potężna siła w naszym Narodzie, która gotowa jest przemieniać Polskę na zasadach Ewangelii, czyniąc to w sposób odważny – dodał biskup – Do tej części polskiej młodzieży należycie bez wątpienia wy tutaj zgromadzeni”.

Pielgrzymka zbiegła się z dniem wigilii zesłania Ducha Świętego. O. Piotr Chyła zwrócił się do młodych słuchaczy słowami: „Drodzy młodzi przyjaciele, bądźcie ludźmi ognia i wiatru, zanieście światu ogień Ducha Świętego, niech wiatr, który Duch Święty w waszych sercach wznieca wymiecie, wyczyści, usunie z waszego życia ciemności, chciwości, pazerność, a niech wypełni wasze serca miłością, wiarą, przebaczeniem i pokojem”.

„Przychodzimy z młodzieżą, która jest przyszłością, przychodzimy do Ciebie, ci, którzy Cię kochają, jak ojce – mówił o. Tadeusz Rydzyk – Otaczamy dzisiaj tę Jasną Górę naszymi sercami, jesteś naszą Królową, naszą Matką. Dziękujemy Ci za każdą naszą mamę, za te żywe i zmarłe, które nas nie zabiły, które nam dały życie, żebyśmy Niebo osiągnęli i byli w chwale, dziękujemy ci za naszych tatusiów, za naszych rodziców. Bądź naszą Matką”.

Jak każdego roku, przygotowany został specjalny telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI. Tradycją pielgrzymki stała się także ceremonia wymieniania się różańcami, której celem jest modlitewna pamięć o sobie nawzajem. Spotkanie zakończył około godz. 23.00 pokaz sztucznych ogni.

Pielgrzymka była transmitowana przez „Radio Maryja” i Telewizję „Trwam”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es 

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda