Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Guarambare: Młodzi z Misją

Franciszkanie – Guarambare: Młodzi z Misją

Redakcja

Podzielone na sektory miasto, 450 młodych ludzi, ponad 1,5 tys odwiedzonych rodzin i niezliczona ilość głębokich religijnych doświadczeń – to owoce pierwszej Misji projektu „Z Maryją ewangelizujemy rodziny”.

A wszystko zaczęło się od pomysłu s. Felicjany z Legionu Maryi, który zakładał zaproszenie każdej rodziny w Guarambare w Paragwaju, do wspólnej modlitwy za przyczyną Matki Bożej, patronki miasta i parafii.

Wraz z o. Grzegorzem, odpowiedzialnymi za katechezę, koordynatorami z kaplic dojazdowych i liderami grup młodzieżowych przygotowano plan ewangelizacyjny. Każdy kolejny etap przygotowań budził coraz większą radość i entuzjazm, i rozpalał serca pragnieniem głoszenia Jezusa Chrystusa mieszkańcom miasta.

Przed rozpoczęciem Misji, projekt został przedstawiony całej wspólnocie parafialnej. Otrzymał pełną akceptację i można było rozpocząć bezpośrednie przygotowanie do ewangelizacji. W spotkaniach formacyjnych prowadzonych przez ojców Cristiana i Grzegorza wzięło udział 450 osób – w tym 100 osób przygotowujących się do Bierzmowania. Tematyką wykładów i spotkań w grupach była duchowość Maryjna.

Młodzi ludzie zostali podzieleni na 4 osobowe grupy. W każdej znaleźli się kandydaci do bierzmowania, a także osoby z Duszpasterstwa Młodych i Młodzieży Franciszkańskiej. Wszyscy otrzymali mapę miasta podzielonego na sektory zamieszkiwane przez około 20 rodzin. Młodzi z każdej grupy, przedstawiając się jako katolicy z parafii, mieli za zadanie odwiedzić wszystkich w danym sektorze i zaprosić do wspólnej modlitwy. Na pamiątkę zostawiali obrazek z wizerunkiem Matki Bożej i modlitwą w intencji rodzin, a także biuletyn informacyjny o parafii.

W niedziele Wniebowstąpienia Pana Jezusa, podczas mszy św. nastąpiło uroczyste rozesłanie młodych ewangelizatorów. Każdy otrzymał indywidualne błogosławieństwo, Biblię, różaniec i materiały ewangelizacyjne.

Zwieńczeniem Misji były świadectwa młodych ewangelizatorów po powrocie do parafii. Dla wielu z nich było to bardzo wzruszające doświadczenie. Szczególnie głęboko przeżywali spotkania z rodzinami i reakcję ludzi na ich młodzieńczy entuzjazm wiary. Odwiedzani niejednokrotnie płakali wzruszeni przyjmując młodych jak iskrę, która na nowo rozpalała w ich sercach Bożą miłość, dawała nadzieję i umocnienie dla rodziny. Wyjątkowe były spotkania z osobami starszymi, samotnymi czy chorymi i opowieści o nich budziły w młodych ewangelizatorach najwięcej wzruszenia i refleksji nad ludzkim cierpieniem i opuszczeniem.

Misja ewangelizacyjna nie jest wydarzeniem jednorazowym – kolejne dni odwiedzin, głoszenia Pana Jezusa i wspólnej modlitwy to każda trzecia niedziela miesiąca – jest jeszcze wiele serc, które czekają na Ewangelię!

o. Grzegorz Marek Adamczyk, Mariela Charotti (JUFRA), Ada Saldívar (PJ) / red.

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda