Home WiadomościZ kraju “A Wy wszyscy braćmi jesteście”

“A Wy wszyscy braćmi jesteście”

Redakcja

KWPZMW salezjańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie rozpoczęło sie we wtorek 10 maja 136 zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów meskich w Polsce. Ma ono szczególny character, bo uczestniczą w nim obok przełozonych wyższych, także bracia zakonni, w liczbie niemal 60. Powodem jest tematyka spotkania “Tożsamość I misja brata zakonnego w Kościele”.

Temat spotkania został wybrany nieprzypadkowo. 4 października 2015 r. Kon- gregacja ds Instytutów Zycia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wydała dokument, poświęcony powołaniu braci zakonnych, który który zainspirował Konsultę KWPZM do wybrania problematyki życia braci zakonnych na zebranie plenarne.

Zebranie rozpoczęło sie od wspólnej modlitwy brewiarzowej oraz medytacji prowadzonej przez ks. Dariusza Bartochę SDB. Ks. Dariusz mówił o metodzie prewenyjne stosowaniej przez sw. Jana Bosko w wychowaniu młodzieży a także o roli salezjanów w powołaniu św. Jana Pawła II.

Po modlitwie w kaplicy seminaryjnej uczestnicy zebrania przeszli do auli, gdzie rozpoczęły się obrady. Na ich wstępie o. Jausz Sok, przewodniczący KWPZM przywitał wszystkich zebranych a w sposób szczególny bpa Kazimierza Gurdę oraz zaproszonych przez Konsultę braci zakonnych. Następnie przedstawił ośmiu nowych przełożonych wyższych, którzy w ostatnich sześciu miesiącach zostali powołani do tej posługi. Jeden z nich o. Marian Gołąb OFMConv przekazał zebranym pamiątki związane z beatyfikacją Meczenników Peruwiańskich O. Zbigniewa Strzałkowskiego i O. Michała Tomaszka.

Przewodniczący pogratulował także klaretynom naminiacji ich współbrata o. prof. Jacka Kicińskiego na biskupa pomocniczego we Wrocławiu. Poinformował także, iż 2 marca Stolica Apostolska postanowiła połączyć Zgromadzenie Braci Dolorystów z Zakonem Braci Mniejszych, a konkretnie z poznańską prowincją św. Franciszka. W ten sposób zmniejszyła się lista zgromadzeń należących do Konferencji.

Po przywitaniach i prezentacjach do tematyki spotkania swoistym dwugłosem przy- gotowali zebranych o. Andrzej Baran OFMCap i o. Maksymilian Nawara OSB. W na- wiazaniu do ostatniego dokumentu Kongregacji ukazali szeroką panoramę historyczną i charyzmatyczną rozwoju braterskiego i wspólnotowego stylu życia zakonnego. Wskazali także na zakonodawców, którzy w sposób szczególny przyczyli się do dowartościowania powołania brata zakonnego we wspólnocie zakonnej. Po wystąpieniach dwóch referentów odbyla się krótka dyskusja na auli poswięcona głównie aktualnym status quo powołania braterskiego w zakonach w Polsce.

W drugiej części spotkania wystąpił bp Damian Muskus OFM który zrelacjonował ostatnie przygotownia do Światowych Dni Młodzieży. Przedstawił także szczególy programu pobytu papieża Franciszka. Nawiązał do nieprawdziwych informacji, szeroko rozpowszechnionych w mediach o niebezpieczeństwach związanych z wyborem miejsca spotkania (Brzegi k. Wieliczki). Ujawniona nielegalnie informacja rządowa była nieprecyzyjna zawierała bardzo wiele nierzetelnych i nieprawdziwych informacji. Szum medialny wpływa niestety negatywnie na ilość grup zgłaszanych do udziału w ŚDM.

Bp Damian poinformowal także o kwestiach organizacyjnych związanych ze spotkaniem osób konsekrowanych z papieżem w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.

Obrady popołudniowe rozpoczęła wspólna modlitwa za zmarłego niedawno abpa Tadeusza Gocłowskiego CM, który na przełomie lat siedemdziesiatych i osiemdziesiątych był przewodniczącym KWPZM.

Następnie o. Andrzej Baran OFMCap i o. Maksymilian Nawara OSB wprowadzili uczestników zebrania w tematykę i metodologię pracy w pięciu grupach roboczych. Praca w grupach wypełniła całe popołudnie.

Redakcja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda