Home WiadomościZ kraju Abp Hoser: Powstanie Warszawskie świadectwem walki o wolność i godność człowieka

Abp Hoser: Powstanie Warszawskie świadectwem walki o wolność i godność człowieka

Redakcja

„Powstanie Warszawskie jest świadectwem walki o wolność i godność człowieka” – podkreślił abp Henryk Hoser. Nawiązując do 69. rocznicy jego wybuchu zauważył, że Polacy podejmując nierówną walkę z hitlerowskim okupantem przypomnieli o istnieniu wartości ponadczasowych, których obrona jest naszym obowiązkiem. „Chodziło o obronę godności ludzkiej, chodziło o obronę wolności człowieka i aktywny udział w wyzwalaniu kraju” – powiedział ordynariusz warszawsko-praski. Jego zdaniem bez Powstania Warszawskiego nie mielibyśmy siły do walki w obronie suwerenności naszego kraju w okresie komunistycznym.

Abp Hoser odniósł się też do sporów o sens powstańczego zrywu: „Uważam, że Powstanie trzeba oceniać oczyma tych, którzy brali w nim udział. Ci z nich, którzy jeszcze żyją, są przekonani o słuszności tej walki”. Biskup warszawsko-praski, którego ojca i dziadka Niemcy zamordowali podczas rzezi Woli, wskazał, że jeśli porządek polityczno-społeczno-gospodarczy jest narzucony i zmusza ludzi do zachowań niemoralnych lub nieetycznych, wówczas mają oni prawo, a nawet są zobowiązani do biernego bądź czynnego oporu.

S. Tasiemski OP, KAI

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda