Home WiadomościZ kraju Abp Martyniak o wartości życia konsekrowanego

Abp Martyniak o wartości życia konsekrowanego

Redakcja

Jeśli mamy uświęcać świat i czynić go lepszym, musi być stan życia konsekrowanego – powiedział abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Grekokatolicy Dzień Życia Konsekrowanego obchodzić będą – zgodnie z kalendarzem juliańskim – 15 lutego.

– Jeśli mamy uświęcać siebie, pomagać w uświęceniu drugim, uświęcać świat i czynić go lepszym, musi być stan życia konsekrowanego – podkreśla abp Martyniak. Jego zdaniem, najlepszą rzeczą, jaką mogą robić osoby konsekrowane jest modlitwa, ponieważ „naśladują w ten sposób Chrystusa, który bardzo dużo się modlił”.

– U nas, tak jak w całym świecie, jest kryzys powołań. Nie ukrywamy tego i zastanawiamy się, skąd bierze się tego przyczyna – przyznaje metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Dodaje, że trwający Rok Życia Konsekrowanego powinien być czasem modlitwy i budzenia powołań.

Abp Martyniak zauważa, że w pierwszych wiekach w Kościele nie było zakonów, ale wówczas wszyscy chrześcijanie żyli we wspólnotach podobnie, jak teraz zakony. Podkreśla, że zakony przyczyniły się do odnowy Kościoła i całego życia religijnego, gdy silny kryzys dotknął świeckich, duchowieństwa i najwyższej hierarchii. – Teraz zakony muszą się starać, aby nie tracić swoich charyzmatów. Bo można być w zakonie, można być kapłanem albo świeckim, który nie żyje z Bogiem, ale obok Niego – podkreśla hierarcha.

– W Kościele są różne dary łaski, jest charyzmat życia zakonnego, charyzmat rodziny, charyzmat cierpienia. Kościół jest tak bogaty, że mieści to w sobie – mówi abp Martyniak.

Kościół greckokatolicki święto Ofiarowania Pańskiego i jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego będzie obchodzić 15 lutego. Różnica wynika z faktu, że wierni tej wspólnoty posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim.

W Kościele greckokatolickim funkcjonują dwa zakony męskie: bazylianie i studyci. W Polsce obecny jest tylko Zakon św. Bazylego Wielkiego, czyli bazylianie. Liczy kilkunastu zakonników w kilku klasztorach, m.in. w Warszawie, Przemyślu i Węgorzewie.

Zgromadzeń żeńskich jest więcej. W Polsce posługują trzy: żeńska gałąź Zakonu św. Bazylego (bazylianki), Siostry św. Józefa Oblubieńca NMP (jozafatki) i Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi (służebnice). Wszystkich grekokatolickich zakonnic w Polsce jest ponad 80, najwięcej służebnic – blisko 60. Łącznie zakony: męski i żeńskie liczą ponad 100 osób.

Według danych za 2013 r., Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 30 tys. wiernych w dwóch diecezjach: przemysko-warszawskiej i wrocławsko-gdańskiej.

KAI/pk

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda