Home WiadomościZ kraju Abp Ryś: konsekracja dziewic w Łodzi

Abp Ryś: konsekracja dziewic w Łodzi

Redakcja

„To co chcecie zrobić drogie siostry Sylwio i Nadio to jest wejście w przymierze z Bogiem. Patrzcie na nie uważnie, bo na ostatnim Synodzie Biskupów powiedziano, że życie konsekrowane jest życiem prorockim. To nie jest tylko tak, że to co one dzisiaj czynią jest ich prywatą sprawą. To co one dzisiaj czynią jest proroctwem dla nas wszystkich. Patrząc na te kobiety możemy się uczyć o co w życiu chodzi”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. połączonej z obrzędem konsekracji dziewic.

Metropolita Łódzki przewodniczył Mszy Św. w parafii Najświętszego Imienia Jezus w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Podczas liturgii, zaraz po ewangelii, kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych, został przez kapłana wezwane po imieniu, a na to wezwanie odpowiedziała – Oto jestem Panie, bo mnie wezwałeś!

W swoim słowie Ksiądz Arcybiskup odwoływał się do dwóch kobiet: Sylwii i Nadii, które podczas Mszy Św. złożyły swój ślub czystości. „Pan Bóg daje nam te dwie nasze siostry, byśmy rozumieli, że w naszym życiu liczy się przymierze z Bogiem. One wchodzą w to przymierze w sposób radykalny. Wchodzą w to przymierze przez miłość, która jest wyłączna. Wchodzą z taką wiarą w obietnice, że dla wielu ludzi staną się matkami. W tej miłości oblubieńczej z Bogiem, dla wielu ludzi staną się duchowymi matkami”- mówił Metropolita Łódzki.

Bóg im obiecuje, że w tym przymierzu będą patrzyć na swe obrączki, albo brewiarz, który dziś otrzymają i będą wtedy odnajdywać w sobie to przekonanie „możesz być inna niż dzisiaj. Możesz być jak Ewa, możesz być jak Maryja- nowa Ewa. To jest w tym znaku, który otrzymujemy od Pana Boga dzięki tym dwóm siostrom”- dodał Ksiądz Arcybiskup.

Na zakończenie Abp Ryś podkreślił, że pierwszą konsekracją człowieka jest Chrzest. „To co te siostry dziś robią to jest tylko potwierdzeniem Chrztu. Życzę wam aby spełniało się na was to słowo i to proroctwo.”

Po homilii miał miejsce obrzęd konsekracji dwóch dziewic ze wspólnoty Mocni w Duchu- Sylwii i Nadii.

Obrzęd konsekracji dziewic, wywodzi się z tradycji biblijnej i dokonuje się zawsze w święto Maryjne. Przez ten obrzęd, Kościół wyraża swoją miłość do dziewictwa, oraz błaga w nim Boga o łaskę dla dziewic i zstąpienie na nich Ducha świętego. Dziewice poświęcone Bogu, z natchnienia Ducha świętego, ślubują czystość, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Dziewice chrześcijańskie zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami, powinny się oddawać pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Dziewicom zaleca się usilnie, aby dla lepszego spełnienia obowiązku modlitwy, odmawiały codziennie liturgię godzin, a zawłaszcza jutrznię i nieszpory. W ten sposób, łączą swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana jak i Kościoła świętego. Będą nieustannie wielbić Ojca Niebieskiego i wypraszać zbawienie świata.

Za: www.archidiecezja.lodz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda