Home WiadomościZ kraju Kolejna rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Kolejna rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Redakcja

31 grudnia to wyjątkowa data dla Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Tego dnia 1921 r. z inicjatywy o. Anzelma Gądka oraz matki Teresy Kierocińskiej powstało Zgromadzenie. Z tej właśnie okazji ks. bp Tadeusz Pikus odwiedził wspólnotę Sióstr w Siemiatyczach.

Ekscelencja przewodniczył Eucharystii w kaplicy pw. św. Józefa, którą sprawował w  intencji Sióstr i całego Zgromadzenia, aby rozwijało się zgodnie z Wolą Bożą. W homilii ks. Biskup zwrócił uwagę na codzienne życie Sióstr, które, zgodnie ze swoim charyzmatem, łączą życie modlitwy z działalnością apostolską. Ta postawa nawiązuje do benedyktyńskiej zasady Ora et labora. Ekscelencja przypomniał historię Zgromadzenia oraz podziękował za obecność i posługę Sióstr w Diecezji Drohiczyńskiej.

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zostało założone w 1921 r. w Sosnowcu. Zgromadzenie żyje charyzmatem Bożego dziecięctwa, inspirując się regułą i duchowością karmelitańską. Siostry wzorują swoje życie na Najświętszej Osobie Dzieciątka Jezus według praktyki „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Patronki Zgromadzenia.

Siostry łączą życie modlitwy z apostolstwem czynnym, pomagając w pracy duszpasterskiej jako: katechetki, organistki, zakrystianki, prowadząc przedszkola, domy rekolekcyjne oraz podejmując posługę charytatywną. W Polsce pracują w trzech prowincjach: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej; w innych krajach Europy: we Francji, Włoszech, w Czechach, Słowacji, na Ukrainie, Białorusi i Łotwie; a także na misjach w Afryce: w Burundi, Rwandzie i Kamerunie. Modlą się szczególnie za kapłanów i misjonarzy (dane pochodzą ze strony www.karmel.pl).

tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski

Za: drohiczynska.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda