Home WiadomościZ kraju Adwent jasnogórski

Adwent jasnogórski

Redakcja

Trwają przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Od 16 grudnia na Jasnej Górze odmawiana jest Nowenna do Dzieciątka Jezus. Nabożeństwo trwa przez 9 ostatnich dni Adwentu, aż do Wigilii Bożego Narodzenia (od 16 do 24 grudnia).

Codziennie, na zakończenie wieczornej Mszy św. o godz. 18.30, celebrans i wierni podejmują intonowane przez organistę wezwania nowennowe i kolejne zwrotki psalmu: „Radujcie się niebiosa i wesel się ziemio, a wy góry chwałę oddajcie. Góry okryjcie się wdziękiem a pagórki sprawiedliwością. Bo Pan do nas przyjdzie o nad swymi ubogimi się zlituje. Spuście rosę niebiosa a obłoki sprawiedliwego, niech ziemia się otworzy i zrodzi Zbawiciela”.

Nabożeństwo to zostało wprowadzone na Jasnej Górze 16 grudnia 1961 roku, ale w Kościele znane było już znacznie wcześniej. „Nie ma jednolitego sposobu odmawiania tej nowenny – wyjaśnia o. Melchior Królik, paulin – Nie została ona zamieszczona w książeczkach do nabożeństwa, jest więc bardzo różnie odprawiana. Na Jasnej Górze paulini przejęli zwyczaj salezjański”. Przez 9 ostatnich dni Adwentu na zakończenie wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, celebrans i wierni podejmują intonowane przez organistę wezwania nowennowe i kolejne zwrotki psalmu: „Radujcie się niebiosa i wesel się ziemio” z codziennym śpiewem antyfony: „Na przyjście Chrystusa Króla, pójdźmy wszyscy z pokłonem”.

Jeszcze tylko przez tydzień, do 24 grudnia, będzie można uczestniczyć we Mszy św. roratniej – na Jasnej Górze jest ona odprawiana w Kaplicy Matki Bożej od poniedziałku do soboty o godz. 6.00 rano. Na czas tej Eucharystii zapalana jest świeca roratnia, zwana też roratką. Ta płonąca świeca, ozdobiona często niebieską wstęgą, przypomina postać Maryi, Matki Jezusa, która jest najlepszym przykładem gotowości na przyjęcie oczekiwanego Mesjasza.

Tak, jak w ubiegłym roku, tak i w tym nowennę przed Bożym Narodzeniem przeżywają także ojcowie i bracia paulini. Konwent paulinów jasnogórskich w ostatnich dniach Adwentu, wspólnie z wiernymi, uczestniczy w porannej, wspólnotowej Mszy św. roratniej. Paulini, niosąc w ręku zapalone świece, wchodzą procesyjnie do Kaplicy Matki Bożej. Prawie w całkowitej ciemności, przy wygaszonym w Kaplicy oświetleniu elektrycznym, z płonącymi świecami w rękach, kilkudziesięciu kapłanów celebrujących Mszę roratnią przechodzi w procesyjnym orszaku z zakrystii do głównego ołtarza. W tym czasie z chóru organowego rozlega się śpiewana antyfona maryjna: ‚Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry (Rorate coeli desuper). Dopiero po uroczystym odsłonięciu Cudownego Obrazu włączane są wszystkie światła w Kaplicy, i rozpoczyna się Msza św. roratnia. W liturgię Mszy roratniej włączone jest też odmawianie przez paulinów psalmów przewidzianych na każdy dzień w porannej modlitwie brewiarzowej.

Pierwszej Mszy św. roratniej i wspólnotowej przewodniczył, w poniedziałek 16 grudnia, o. Mariusz Małkiński. „Kochani bracia i siostry, trwamy w tym skupieniu adwentowym i jesteśmy już w bezpośrednim przygotowaniu, na tej ostatniej prostej do uroczystości Narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówił do zebranych w Kaplicy o. Małkiński – Prośmy Matkę Najświętszą, Pokorną Służebnicę Pana, która od samego początku, wyznając te słowa przed Bogiem ‘Oto ja Służebnica Pańska’, prowadzi nas do pokory, umacnia nas swoją miłością, umacnia nas swoją pokorą”.

We wtorek, 17 grudnia Roratom przewodniczył o. Andrzej Laskus. „Maryja, Matka Pana, ujęta działaniem Ducha Świętego i niosąca w sobie poczęte Jego mocą Dziecię, jest dla nas w tym adwentowym czasie Światłem rozjaśniającym otaczające nas ciemności, ogrzewającym nasze serca” – mówił w homilii o. Andrzej Laskus.

„Jak wyglądają końcowe dni tegorocznego Adwentu w moim życiu? Na ile moje serce zostało ożywione w wierze Słowem Pana? – pytał kaznodzieja – Pan nas zachęca do duchowego zmagania, oczekuje od nas wyjścia z zagłębień skał i szczelin przepaści naszego egoizmu, bezlitosnych zniechęceń i paraliżującego strachu, do wspartego mocą Jego Ducha odważnego życia. Daje nam dziś swoje Słowo, by było naszym światłem i mocą do pokonywania gołosłownego chrześcijaństwa, konkretnymi czynami inspirowanymi miłością”.

W wielu parafiach ostatni tydzień Adwentu to czas rekolekcji adwentowych. Także w duszpasterstwie Młodzieży Hale na Jasnej Górze można wziąć udział w takich rekolekcjach w dniach od 19 do 22 grudnia, czyli od czwartku do niedzieli. W czwartek i piątek przewidziano konferencje i wspólną modlitwę, w sobotę – oprócz konferencji – także czas na spowiedź. Zwieńczeniem rekolekcji będzie Msza św. w niedzielę o godz. 11.00 w Kaplicy św. Józefa.

Dobiega końca budowa jasnogórskiej szopki bożonarodzeniowej. Od 2008 roku powstaje ona na tzw. fosach, zajmując ok. 2,5 tys. m2 powierzchni ogrodu jasnogórskiego. Nad budową szopki czuwa o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Szopka zostanie oficjalnie otwarta po Pasterce. Czynna ma być w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 8.00 do 21.00.

Na Jasnej Górze późnym popołudniem w niedzielę, 15 grudnia zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju. Jest to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – często zapalane jest na świecach Caritas i płonie na wigilijnych stołach. W jasnogórskiej zakrystii stoi płonąca świeca z ogniem z Betlejem. Od niej można zapalić swój własny lampion. Ogień z miejsca, gdzie narodził się Jezus Chrystus, każdy może zanieść do własnego domu.

Trwa 12-sta edycja Jasnogórskich Wieczorów Organowych. Adwentowe wieczory z muzyką organową stały się już ciekawą tradycją, i gromadzą wiernych miłośników muzyki sakralnej. Pozostały już tylko dwa koncerty – w najbliższy czwartek, o godz. 18.30 w bazylice wystąpi chór i orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie pod dyr. Zygmunta Nitkiewicza. W programie: Wacław z Szamotuł, Duruflé, Pitoni, Rachmaninow, Schubert, Rossini, Elgar. Natomiast w ostatnią sobotę Adwentu, o godz. 19.00 w bazylice na organach zagra Bartosz Patryk Rzyman, młody organista, uczestnik wielu Festiwali muzyki organowej w Polsce i za granicą. Wstęp na oba koncerty jest wolny, serdecznie zapraszamy!

Na Jasnej Górze w punktach przyjmowania intencji na Msze św. dostępne są białe opłatki z ozdobną wstążką papierową „kolęda z Jasnej Góry”. Tradycyjnie opłatki te są rozprowadzane na stół wieczerzy wigilijnej, do połamania się przy składaniu sobie życzeń.

Świątecznie udekorowane są już Kaplica Matki Bożej i bazylika jasnogórska. Wzorem ubiegłych lat, zamontowane tam zostały „wiszące” drzewka choinkowe.

W ramach 6. edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę w najbliższy czwartek, od godz. 9.00, w jasnogórskim Wieczerniku dzieci ze szkół Częstochowy i okolic dekorować będą drzewka choinkowe. Tym samy rozpocznie się konkurs na najładniejsze drzewko – swój głos będzie można oddawać na kartkach, i wrzucać do specjalnej urny w Wieczerniku.

Przed Świętami Bożego Narodzenia o pomoc apeluje także Jasnogórski Punkt Charytatywny. Jak informuje o. Szymon Botul, dyrektor Punktu, potrzebne są zimowe buty, czapki, rękawiczki, swetry, kurtki, spodnie – ciepłe ubrania, które można przynosić do punktu. Rocznie z pomocy korzysta około 700 rodzin, regularnie do Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego zgłasza się 350 osób. Jasnogórski Punkt Charytatywny, przy ul. Kordeckiego 2, czynny jest codziennie, oprócz niedziel i świąt, w godzinach od 8.00 do 12.00.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda