Home WiadomościZ kraju Akcja Katolicka dla ‘…Ojczyzny ratowania’!

Akcja Katolicka dla ‘…Ojczyzny ratowania’!

Redakcja

Pielgrzymka Akcji Katolickiej odbyła się w sobotę, 16 czerwca na Jasnej Górze. W dwudniowym spotkaniu bierze udział ok. 4 tys. osób – członkowie AK, księża asystenci, prezesi poszczególnych oddziałów i sympatycy obu stowarzyszeń. 

„W tym roku nasza pielgrzymka ma szczególne znaczenie, ponieważ będziemy się modlić za Ojczyznę. Chcemy Bogu powierzyć jej przyszłość, prosząc o mądre, dojrzałe społeczeństwo, które potrafi dokonywać trafnych i rozsądnych wyborów, ale równocześnie o dary Ducha Świętego dla rządzących, aby wypełniając swój urząd kierowali się zawsze dobrem wspólnym. Akcja Katolicka nigdy nie była i nie będzie partią polityczną, ale te zagadnienia nie są nam obce, my chcemy mieć wpływ na życie polityczne – mówi Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce – Współpraca międzynarodowa jest dla nas bardzo ważna, chcemy nawiązać kontakt z Akcją Katolicką w innych krajach, żeby zmieniać Polskę, musimy zmieniać świat. Jesteśmy częścią Europy, dlatego musimy działać wspólnie”.

W tym roku na pielgrzymce są również przedstawiciele Akcji Katolickiej z zagranicy: Zenon Handzel, prezes Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii; Grażyna Bielecka, sekretarz generalna Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii oraz Franiszek Kowalski, prezes Akcji Katolickiej archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego.

Pielgrzymka wyruszyła pod Szczyt jasnogórski z częstochowskiej katedry. Pielgrzymów powitał na Jasnej Górze o. Łukasz Buzun, podprzeor jasnogórskiego sanktuarium.

„Wiemy, że Akcja Katolicka ma szeroką działalność na polu formacji chrześcijańskiej, organizowania bezpośrednio współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w dziele misji Kościoła w świecie – mówił o. Łukasz Buzun– Niech czas Eucharystii będzie czasem gorliwie przeżytym, niech chwile wspólnoty Eucharystycznej, kiedy gromadzimy się pod okiem Matki wokół Jezusa Chrystusa były dla nas momentem duchowego odrodzenia i zawiązania wspólnoty między sobą i z Jezusem Chrystusem przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny”.

Zgromadzonych powitał również Krajowy Asystent Kościelny bp Mariusz Leszczyński.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 11.30 na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Frankowski, bp pomocniczy diec. sandomierskiej.

„Powiedział Ojciec Święty bł. Jan Paweł II: ‘Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej do ukazania tych wymiarów życia, o których dziś często się zapomina, a które stają się przez to pilniej potrzebne, takie jak życie wewnętrzne i milczenie, odpowiedzialność i wychowanie, bezinteresowność i służba, powściągliwość i braterstwo, nadzieja na przyszłość i umiłowanie życia’. Świadomi jesteśmy i tego chcemy nauczyć się u Matki Najświętszej, dlatego tu dzisiaj jesteśmy, tak licznie zgromadzeni – podkreślał w homilii bp Edward Frankowski – Kościół znajduje w Akcji Katolickiej doskonały przykład naśladowania Chrystusa, w Akcji Katolickiej, która jest i chce być na wskroś maryjna, która chce, aby Matka Najświętsza była mistrzynią wiary wszystkich członków Akcji Katolickiej”.

Oprawę muzyczną przygotował Chór Cantabile, który powstał w 1982 r. przy Sulechowskim Domu Kultury.

Dzień wcześniej, 15 czerwca, Akcja Katolicka zorganizowała konferencję z okazji 50-lecia rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II (1962-2012) pt. ‘Błogosławiony Jan Paweł II – patronem soborowej odnowy apostolstwa świeckich’. Zebrani wysłuchali referatów: ‘Sobór Watykański II z perspektywy 50 lat’ – bp dr Mariusz Leszczyński, ‘Refleksja soborowa’ – o. Jerzy Tomziński (paulin, Jasna Góra), ‘Wkład Jana Pawła II w soborowe rozumienie apostolstwa świeckich w 50. rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II’ – ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka (Bielsko-Biała).

O godz. 21.00 pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Po Apelu Akcja Katolicka diecezji sandomierskiej poprowadziła całonocne czuwanie.

„W tej walce Kościoła ze złem oraz w trosce o obecność wartości ewangelicznych w życiu każdego człowieka i społeczeństw czynnie uczestniczy Akacja Katolicka, szczególne narzędzie opatrzności w misji Kościoła, jak mawiał Papież Pius XI – mówił w rozważaniu apelowym bp Mariusz Leszczyński – Maryjo, Pani Jasnogórska wypraszaj jej członkom i całemu Kościołowi błogosławieństwo Twego Syna, aby dzięki Jego zaangażowaniu pomnażała się chwała Boga na ziemi i wszystko odnawiało się w Chrystusie, Królu Wszechświata”.

Akcja Katolicka jest strukturą religijną i poprzez ten fakt jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła. Zadaniem członków stowarzyszenia jest oddziaływanie na bliskie im środowiska, zwłaszcza związane z miejscem pracy, dokąd nie zawsze mogą dotrzeć kapłani. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna prowadzona wśród własnych członków, jak i w najbliższym otoczeniu. Celem jest dążenie do najpełniejszego poznania ewangelicznych prawd wiary, ich rozumienia i realizowania w codziennym życiu. Tym celem jest również stworzenie nowego sposobu myślenia dojrzałego.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda