Home WiadomościZ kraju Serca Jezusa najważniejsze!

Serca Jezusa najważniejsze!

Redakcja

27. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się w sobotę, 16 czerwca na Jasnej Górze. Hasło pielgrzymki brzmi: ‘Wiara bez uczynków jest martwa’. Uczestniczyło w niej ok. 2 tys. osób. 

Na pielgrzymkę przyjeżdżają członkowie Arcybractwa z ośrodków w całej Polsce, siostry wizytki, w których krakowskim klasztorze znajduje się główna siedziba Arcybractwa oraz księża duszpasterze.

Pielgrzymi o godz. 9.30 uczestniczyli we Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

„Zdumiewa nas wszystkich przedziwna mądrość Kościoła, który dał nam taką bliskość trzech uroczystości: Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa, zwanej Bożym Ciałem, kiedy mamy prawo i obowiązek wyznawania wiary w Boga obecnego pośród nas na naszych ulicach, na drogach codzienności naszego życia. Bliskość Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego, kiedy rozważamy tajemnicę człowieczeństwa Jezusa, bo ciało i krew, i serce, i oczy, i ręce z woli Boga weszły w ten świat za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanej Dziewicy z Nazaretu. Ona jest świadkiem pierwszym tej miłości Boga odwiecznej, i dlatego nie dziwimy się charyzmatowi tego miejsca, że przychodzimy tutaj do Domu Matki, żeby potwierdzić tajemnicę własnego człowieczeństwa, które jest w rękach Boga. I dzisiejsza uroczystość Jej Niepokalanego Serca – podkreślał w homilii abp Wacław Depo – Dziękujemy Kościołowi za tą mądrość tej bliskości trzech uroczystości, w których odnajdujemy siebie i swoje zadania”.

Pielgrzymkę rozpoczęto od odmówienia Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w Sali o. Kordeckiego. Modlitwę poprowadził zelator Fryderyk Bogusz z Topczewa.

W popołudniowej części spotkania znalazły się: godz. 13.15 – spotkanie z dyrekcją Arcybractwa w Sali o. Kordeckiego, godz. 15.00 – Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach (modlitwę poprowadzi ks. Robert Kumela z Krakowa, rozważania wygłoszą zelatorzy z różnych ośrodków w Polsce), godz. 16.45 – przyjęcie do Arcybractwa nowych członków w Sali Papieskiej, godz. 19.00 – Nabożeństwo Czerwcowe, godz. 21.00 – Apel Jasnogórski. Około godz. 22.00 rozpoczęło się całonocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. O północy została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem ks. Waleriana Swobody. Modlitwa zakończyła się ok. godz. 4.00 ponowieniem aktu intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz dziękczynnym „Te Deum laudamus”.

Początki Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa sięgają wieku XIX, zwanego wiekiem Serca Jezusowego. We francuskim mieście Bourg-en-Bresse, 13 marca 1863 r. powstała Wspólnota, która już następnego roku została zatwierdzona jako Bractwo, a czternaście lat później jako Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej inicjatorką była Wizytka – s. Maria od Najświętszego Serca. Pragnęła ona, aby celem Straży było szerzenie czci, uwielbienia i wynagradzanie Sercu Bożemu za grzechy i zniewagi, jakich dopuszcza się świat.

Główną intencją modlitw stowarzyszenia jest wynagradzanie Sercu Pana Jezusa za grzechy świata i własne. Członkowie Arcybractwa podejmują codziennie 1 godzinę czuwania w jedności z Jezusem Eucharystycznym. Do Ruchu należą zarówno kapłani i siostry zakonne, jak i świeccy: dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda