Home WiadomościZ kraju Akcja “Pączek dla Afryki” bije rekordy popularności na Podhalu

Akcja “Pączek dla Afryki” bije rekordy popularności na Podhalu

Redakcja

Zainteresowanie akcji “Pączek dla Afryki” w rejonie Podhala jest bardzo duże. Góralska młodzież w wielu szkołach pomaga swoim rówieśnikom w Afryce.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu od lat są zachęcani przez swoich nauczycieli do pomocy drugiemu człowiekowi. Już dziś włączyli się w akcję “Pączek dla Afryki”, której organizatorem jest Fundacja Kapucyni i Misje.

– Uczniowie wraz z rodzicami przygotowują domowe wypieki, które sprzedawane są na przerwach międzylekcyjnych. Podążając za hasłem przewodnim “Podziel się tym, co lubisz”, dzieci mogą również przynieść na sprzedaż słodycze, dochód z ich sprzedaży pomoże dzieciom z Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu – mówi Urszula Szumal, jedna z nauczycielek zaangażowanych w akcję.

– Każdego dnia odnosimy ogromne sukcesy – ciast brakuje już na drugiej przerwie. Każda złotówka to jeden posiłek dziecka w Afryce. Warto pomagać – komentują Zuzia i Julka, radosne uczennice, które włączyły się w akcję.

Wspieramy dzieci z Afryki przez cały rok

Dodają, że w ramach akcji “Pączek dla Afryki” akcje sprzedawania ciast trwają cały rok.A w akcję włączyła się także parafia św. Michała Archanioła w Ostrowsku koło Nowego Targu. – Tłusty czwartek jest dniem szczególnym kiedy o akcji jest głośno, ale my wspieramy dzieci z Afryki przez cały rok. Muszę podkreślić ogromną hojność moich parafian – cieszy się ks. Jan Jakubiec, proboszcz parafii w Ostrowsku.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu w wolontariat włącza się grupa wolontariatu, samorząd uczniowski i drużyna harcerska ZHP. Społeczność szkolna zorganizowała w ostatnim czasie koncert w celu zbiórki pieniędzy na leczenie chorego na nowotwór byłego ucznia szkoły. Placówka współpracuje także z UNICEF.

Pysznymi pączkami zajadali się także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Cichem. Akcja została nagłośniona w szkole już kilka tygodni przed samym wydarzeniem i spotkała się z życzliwością oraz otwartością całej społeczności szkolnej: przede wszystkim wolontariuszy i ich rodziców, którzy upiekli pyszne pączki sprzedawane w tym dniu, jak również dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów, którzy przez zakup pączków wspomogli gromadzenie funduszy przeznaczonych na wsparcie działalności misyjnej.

Wyślesz pączka do Afryki?

– Cieszymy się, że nasza szkoła mogła – na wzór naszego patrona – św. Jana Pawła II, którego 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową będziemy obchodzić w tym roku, a który jest nazywany papieżem – misjonarzem nieść nadzieję tam, gdzie cierpienie ją odbiera, a bieda materialna zagłusza – mówią zgodnie Kamila Adamczyk i Anna Bednarz, nauczycielki odpowiedzialne za projekt.W rejonie Podhala do akcji “Pączek dla Afryki” włączają się placówki oświatowe w takich miejscowościach jak: Bystra Podhalańska, Sieniawa, Tenczyn, Gronków, Nowym Targu (SP nr 1).

Z kolei w archidiecezji krakowskiej akcja “Pączek dla Afryki” organizowana jest w wielu miejscach w Krakowie, Myślenicach i innych miastach oraz wioskach.Pomysłodawcą akcji “Pączek dla Afryki” jest brat Benedykt Pączka, misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Oprócz brata Benedykta w RŚA i Czadzie pracuje dziesięciu misjonarzy z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej.

Bracia pracują w Afryce już od 30 lat. W tym czasie m.in. w wielu wioskach zbudowali szkoły oraz wykopali studnie. Na co dzień dokarmiają setki dzieci. Często są oni jedyną pomocą dla nich, bo rodzice odeszli bądź zginęli w trwającej rebelii. Wszyscy misjonarze realizują projekty charytatywne. Fundusze, które zostaną zebrane w akcji “Wyślij pączka do Afryki” za pośrednictwem Fundacji Kapucyni i Misje sfinansują kolejne projekty dla potrzebujących.

ZOBACZ STRONĘ AKCJI

KAI/ed

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda