Home WiadomościZe Świata Biskup Zadarko: to zachęta dla zgromadzeń zakonnych, aby nie bały się podejmować nowego wyzwania

Biskup Zadarko: to zachęta dla zgromadzeń zakonnych, aby nie bały się podejmować nowego wyzwania

Redakcja

Jak powiedział bp Krzysztof Zadarko w rozmowie z KAI, zwalczanie współczesnych form niewolnictwa i pomocy ofiarom tego procederu jest aktualne także w Polsce, m.in. ze względu na rosnące zjawisko wyzyskiwania pracowników – m.in. pochodzących z Ukrainy – i proceder prostytucji.

Zauważył też, że dobrym znakiem jest coraz większa aktywność sióstr zakonnych w pomaganiu ofiarom tych działań. “To dobry znak i zachęta dla naszych zgromadzeń zakonnych, aby nie bały się podejmować tego nowego wyzwania” – podkreślił hierarcha.

W Watykanie rozpoczęło się międzynarodowe spotkanie poświęcone przeciwdziałaniu współczesnemu niewolnictwu. Biskupi, funkcjonariusze służb przeciwdziałających handlowi ludźmi i członkowie wspólnot pomagających jego ofiarom rozpoczynają w Rzymie obrady 5. Międzynarodowej Konferencji Santa Marta Group – inicjatywy powołanej przez papieża Franciszka na rzecz zwalczania współczesnych form niewolnictwa. Polskę reprezentują w Watykanie bp Krzysztof Zadarko oraz przedstawiciele policji.

Podczas dwudniowego spotkania, reprezentanci ponad 30 krajów świata: delegaci konferencji biskupich, przedstawiciele służb i członkowie wspólnot – będą rozmawiać o wyzwaniach, jakie wiążą się z rozprzestrzeniającym się na świecie współczesnym niewolnictwem, a także dzielić się doświadczeniami pomocy ofiarom tego procederu. Duże znaczenie w tych refleksjach będzie miało świadectwo sióstr zakonnych, które niosą pomoc pokrzywdzonym osobom i – nie naruszając ich prywatności, ani nie nadużywając okazanego im zaufania – mogą pomóc w zrozumieniu sytuacji ofiar.

Polskę reprezentuje w Watykanie przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko, a także przedstawiciele polskiej policji: dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji nadkom. Piotr Janik, I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz zastępca dyrektora Biura Międzynarodowego Współpracy Policji mł. insp. Irmina Gołębiewska.

To temat ważny i aktualny też w Polsce

Jak powiedział bp Krzysztof Zadarko w rozmowie z KAI, jeszcze przed rozpoczęciem obrad, zwalczanie współczesnych form niewolnictwa i pomocy ofiarom tego procederu jest ważny i aktualny także w Polsce, m.in. ze względu na rosnące zjawisko wyzyskiwania pracowników – m.in. pochodzących z Ukrainy – i proceder prostytucji.

Wśród tematów dwudniowych obrad znajdą się m.in. sesje poświęcone przybliżeniu sytuacji na poszczególnych kontynentach, refleksja nt. tego, w jaki sposób podejmować temat współczesnego niewolnictwa w mediach i przedstawienie działań międzynarodowych organizacji na rzecz zwalczania handlu ludźmi i pomocy ofiarom. Głównym celem jest jednak zacieśnienie współpracy między Kościołem i instytucjami świeckimi, aby jak najlepiej rozumieć potrzeby osób poszkodowanych i móc w skuteczny i godny sposób nieść im pomoc. Na zakończenie konferencji z jej uczestnikami spotka się podczas audiencji papież Franciszek.

Jak alarmuje Santa Marta Group, powołując się na dane ONZ, na świecie żyje obecnie ok. 40 mln ofiar współczesnych form niewolnictwa, a handel ludźmi jest drugą najbardziej dochodową działalnością przestępczą na świecie. Często polega na darmowym lub niegodnie wynagradzanym wykorzystywaniu pracowników. Uważa się, że proceder ten dotyczy wszystkich krajów na świecie. W samej Wielkiej Brytanii, gdzie powstała SMG, jest obecnie ok. 13 tys. ofiar handlu ludźmi. Santa Marta Group przypomina, że pomoc ofiarom tego zjawiska i przeciwdziałanie mu, to jedno z zadań duszpasterskich Kościoła, o którym przypomina też często papież Franciszek. Santa Marta Group powstała w 2014 r. jako owoc współpracy przedstawicieli Kościoła i policji metropolitalnej w Londynie.

Zrzesza przedstawicieli episkopatów, policji i zakonów wspierających ofiary handlu ludźmi na całym świecie. Została założona z inicjatywy papieża Franciszka (nazwa nawiązuje skądinąd do watykańskiego Domu św. Marty), a jej pracami kieruje przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii kard. Vincent Nichols. Ideą SMG jest połączenie doświadczenia służb i Kościoła w niesieniu pomocy ofiarom handlu ludźmi i współczesnych form niewolnictwa.

Do tej pory SMG zorganizowała cztery międzynarodowe konferencje poświęcone tej tematyce: w kwietniu 2014 r. w Rzymie, w grudniu 2014 r. w Londynie, w Madrycie w październiku 2015 r. oraz ponownie w Rzymie w 2017 r. Tegoroczna konferencja odbywa się w dn. 8-9 lutego 2018 r. Jej rozpoczęcie zbiega się z IV Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, obchodzonym w tym roku pod hasłem “Migracja wolna od handlu ludźmi”. Tego dnia obchodzone jest też liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, którą założyciele SMG wybrali na patronkę tej inicjatywy. Relacje z tegorocznej konferencji opatrzone są w mediach społecznościowych hashtagiem #SMG18

KAI/ed

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda