Home WiadomościZ kraju Akcja „Ratujemy życie – Misyjny ambulans”

Akcja „Ratujemy życie – Misyjny ambulans”

Redakcja

Z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, obchodzonego w tym roku 15 listopada, MIVA Polska już po raz dziewiąty organizuje akcję „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans”. Jej celem jest wsparcie projektu zakupu ambulansu do misyjnego Centrum Zdrowia.

Dzięki akcji oraz środkom Polskiej Prowincji SVD od lat współfinansowane są także ambulanse służące w szpitalach prowadzonych przez werbistów lub Siostry Służebnice Ducha Świętego.

MIVA Polska regularnie wspiera werbistów i siostry SSpS – mówi o. Andrzej Danilewicz SVD, Sekretarz ds. Misji Polskiej Prowincji SVD. – Z akcji „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans” sfinansowany zostanie między innymi ambulans dla prowadzonego przez siostry Ośrodka Zdrowia im. św. Józefa w Kwahu Tafo w Ghanie. MIVA Polska przyznała na ten cel 20 tys. Euro, a Prokura Misyjna Polskiej Prowincji SVD 15 tys. Euro.

Jak podkreślają pomysłodawcy, w akcji „Ratujemy życie – Misyjny ambulans” chodzi o podkreślenie wielkiej wagi życia ludzkiego i konieczności jego ratowania poprzez pomoc w zakupie ambulansu dla najbiedniejszych regionów świata, gdzie pracują polscy misjonarze.

Dzięki poprzednim edycjom akcji zostały sfinansowane ambulanse m.in. dla franciszkańskiego Szpitala w Sabou w Burkina Faso, Ośrodka Zdrowia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Buraniro w Burundi, Ośrodka Zdrowia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kithatu w Kenii, Centrum Medycznego Don Orione Sióstr Orionistek w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Centrum Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, Ośrodka Zdrowia “FLAMBOYANT” w Mampikony na Madagaskarze, Szpitala Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus w Musongati w Burundi. Zakup tych ambulansów był możliwy głównie dzięki indywidualnym Darczyńcom i Ofiarodawcom.

W ramach akcji „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans” MIVA Polska przez cały listopad organizuje modlitwę za ofiary wypadków drogowych i za wszystkich zmarłych misjonarzy oraz dobroczyńców misji oraz wspiera bezpieczeństwo pieszych poprzez promocję „Odblasków Życia”. MIVA Polska uczestniczy też w obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w 3. niedzielę listopada. Pomoc z tegorocznej akcji przeznaczona jest na zakup karetki do Szpitala Sióstr misjonarek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Tanzanii.

logo nowe blue50pxWięcej o Szpitalu Sióstr misjonarek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Tanzanii

Polscy misjonarze i misjonarki pracują w prawie 100 krajach świata. W ich posłudze ważną rolę odgrywają środki transportu, które służą im jako niezbędne narzędzia. MIVA Polska od 20 lat realizuje pomoc na pojazdy misyjne. Zapewniają one nie tylko regularną posługę religijną i łączność z licznymi stacjami misyjnymi, ale także prowadzenie szkół i przedszkoli, dzieł charytatywnych i rozwojowych oraz ośrodków zdrowia i szpitali.

Tylko w Afryce wg dostępnych danych polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych, ponad 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych. W czasie pandemii posługa misjonarzy jest jeszcze bardziej potrzebna i doceniana przez lokalne społeczności.

Werbiści od wielu lat prowadzą podobną inicjatywę pomocy w zakupie środków transportu dla misjonarzy. Akcja Pomocy Kierowców na Rzecz Misyjnych Środków Transportu znana jest szerzej jako Akcja św. Krzysztofa i w tym roku organizowana jest już po raz 26. O ile jednak jej celem jest pomoc w zakupie lub remoncie samochodów, motocykli, łodzi, rowerów używanych przez werbistów, siostry SSpS i ich współpracowników, o tyle akcja MIVA Polska ma szerszy zasięg i obejmuje wszystkich polskich misjonarzy.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych obchodzony jest z inicjatywy ONZ od 2005 roku w 3. niedzielę listopada. Pierwszy taki dzień zorganizowany został jednak już w 1993 roku z inicjatywy organizacji Road Peace. Chodziło o pokazanie opinii publicznej skali problemu, jakim są wypadki na drogach. W Polsce inicjatorem obchodów była MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Pierwsze obchody w naszym kraju odbyły się w 2006 roku w Katedrze Polowej w Warszawie. Tegoroczne obchody odbędą się 15 listopada w Zabawie k. Tarnowa, gdzie znajduje się pomnik „Przejście”. Jest to pierwszy w Polsce i w Europie pomnik wzniesiony dla upamiętnienia ofiar wypadków drogowych i komunikacyjnych.

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda