Home WiadomościZ kraju Przełożeni zakonów męskich spotkali się on-line

Przełożeni zakonów męskich spotkali się on-line

Redakcja

W czwartek 12 listopada 2020 roku, odbyło się w formie zdalnej przesunięte z października 145 zebranie plenarne KWPZM w Polsce. Brało w nim udział przynajmniej 61 przełożonych (taka była maksymalna liczba uczestników w trakcie obrad).

Spotkanie rozpoczął modlitwą przewodniczący KWPZM, a następnie przedstawił nowych przełożonych wybranych od poprzedniego spotkania, które odbyło się w styczniu 2020 r. Dalej o. prof. Dariusz Borek OCarm, dziekan wydziału prawa kanonicznego UKSW, zaprezentował temat: „Vademecum dotyczące wybranych kwestii proceduralnych w zakresie postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec małoletnich”, po prezentacji o. Dziekana wywiązała się krótka dyskusja, dotycząca procedur zawartych w tym dokumencie Stolicy Apostolskiej.

Po przerwie miała miejsce druga cześć spotkania dotycząca przyszłej współpracy zakonów męskich z Fundacją św. Józefa. W problematykę wprowadził przewodniczący KWPZM o. Janusz Sok CSsR, omawiając podjęte już przez Fundację działania oraz projekt wspólnej Deklaracji Konferencji Episkopatu Polski i KWPZM o współpracy w działalności tej Fundacji. Po tej prezentacji odbyła się dyskusja, podczas której potrzebne były pewne dopowiedzenia wyjaśnienia dotyczące przedstawionego projektu. Dało to podstawę do kilku głosowań, które dotyczyły procedury przystąpienia zakonów męskich do współpracy z Fundacją Św. Józefa. Ostatecznie przełożeni wyżsi znaczną większością głosów zdecydowali o przyjęciu projektu wspomnianej Deklaracji oraz postanowili, iż składki na działalność Fundacji będą wnoszone przez zakony męskie od 2021 roku.

Innym ważnym tematem podjętym podczas tego spotkania on-line była propozycja nowego sposobu funkcjonowania komisji działających KWPZM, którą zreferował o. Kazimierz Malinowski OFMConv. Po krótkiej dyskusji i przedstawieniu treści uchwały w sprawie zmian w statucie KWPZM dotyczących działalności komisji podjęto głosowanie, które przyniosło pełną akceptację przedstawionego projektu. Od tej pory komisje będą miały charakter ekspercki (dotychczas ich członkami byli głównie przełożeni wyżsi). Postanowiono o istnieniu dziewięciu komisji stałych: Komisja ds. Ewangelizacji, Komisja ds. Formacji, Komisja Prawna, Komisja ds. Struktur Regionalnych, Komisja ds. Misji i kontaktów z Polonią, Komisja Historii i Tradycji, Komisja ds. Braci Zakonnych, Komisja ds. Mediów, Komisja ds. Ekonomicznych

W trakcie spotkania były poruszane także inne tematy: pomoc wolontariuszy zakonnych w DPS-ach w czasie epidemii Covid-19; pomoc zakonów męskich dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zasady opłacania składek ZUS-u zakonników pracujących poza Polską; prezentacja wstępnych wyników badań nad seksualnością osób konsekrowanych; potwierdzenie wyboru sekretarza generalnego KWPZM, a także informacja o zasadach finansowania projektów termomodernizacyjnych w najbliższych latach.

Obrady przebiegały w bardzo konstruktywnej atmosferze i obyły się bez większych trudności technicznych. Można więc stwierdzić, iż pierwsze w historii zebranie plenarne KWPZM on-line odbyło się w formie dającej pełną możliwość wymiany poglądów oraz podjęcia koniecznych decyzji.                                                                                                                         

 orw; okm

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda