Home WiadomościZ kraju Albertyni z pielgrzymką do swojej “Fundatorki”

Albertyni z pielgrzymką do swojej “Fundatorki”

Redakcja

Pielgrzymka Braci Albertynów tradycyjnie przybyła 8 grudnia na Jasną Górę. Tradycją jest, że w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, albertyni (inaczej Trzeci Zakon Regularny św. Franciszka Serafickiego Posługujących Ubogim) przybywają do Matki Bożej Jasnogórskiej, by polecić Jej wszystkie sprawy Zgromadzenia, prosić o błogosławieństwo dla podopiecznych, ubogich i bezdomnych oraz na czas obrad kapituły generalnej. Towarzyszyli im przyjaciele oraz podopieczni z domów, gdzie posługują bracia albertyni.

Założycielem Zgromadzenia Braci Albertynów był św. Brat Albert – Adam Chmielowski. Założone przez siebie Zgromadzenia Braci i Sióstr Posługujących Ubogim oparł na Regule św. Franciszka z Asyżu. Centrum jego działalności stanowiły ogrzewalnie miejskie dla bezdomnych, które pracą apostolską przemieniał w przytuliska.

O godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona Msza św., której przewodniczył br. Tadeusz Starzec, kapucyn, opiekun duchowy podczas pielgrzymki.

Na początku Eucharystii br. Franciszek Grzelka, brat starszy (przełożony generalny) Zgromadzenia Braci Albertynów, mówił: „Br. Albert często powtarzał braciom i siostrom – ‘Matka Boża Częstochowska, pamiętajcie, jest waszą Fundatorką’. Jak co roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny przedstawiciele wszystkich domów braci albertynów, współpracownicy, mieszkańcy tych domów przybywamy oddać cześć i zawierzyć na nowo nasze życie, nasze prace, naszej Fundatorce. Br. Albert każde nowe dzieło, każde przytulisko rozpoczynał od zawieszenia na ścianie przytuliska ikony Matki Bożej Częstochowskiej, tak samo czynił w nowo zakładanych kaplicach. W tradycji naszej wspólnoty również w celi każdego brata znajduje się Ikona Jasnogórska”.

„Kiedy w dzisiejszym dniu przyglądamy się Dziewicy z Nazaretu, a bracia albertyni, którzy tutaj przyjechali, patrzą też na św. Brata Alberta, to widzą, jak w jego życiu On pielęgnował tę więź z Maryją. Są świadomi tego, że w umacnianiu tej więzi Bratu Albertowi pomagała Ikona Jasnogórska” – mówił w homilii br. Tadeusz Starzec.

Bracia albertyni każdego roku ponawiają również Akt Zawierzenia, jaki na stulecie ogłoszenia dogmatów, w 1954 roku, złożyli na Jasnej Górze.

Podczas Mszy św. jeden z braci albertynów, br. Krzysztof, z okazji srebrnego jubileuszu zakonnego – 25 lat – odnowił swoje śluby zakonne.

W Zgromadzeniu Braci Albertynów posługuje obecnie 35 braci w siedmiu domach: pięciu w Polsce i dwóch na Ukrainie.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda