Home WiadomościZe Świata Świętowanie 550 lat obecności Braci Mniejszych na Litwie

Świętowanie 550 lat obecności Braci Mniejszych na Litwie

Redakcja
W kończącym się roku obchodzono wiele rocznic, ale być może nie było bardziej wzruszającej i historycznie fascynującej niż obchody 30-lecia oficjalnej działalności duszpasterskiej Braci Mniejszych na Litwie.

W dniach 15 – 17 listopada br. w Kretyndze (Kretinga) na Litwie, doświadczając łaski franciszkańskiego charyzmatu i daru braterstwa, uroczyście obchodzono jubileusz 550 lat obecności Prowincji św. Kazimierza Zakonu Braci Mniejszych na Litwie i 30 lat „wyjścia z podziemia” i posługi duszpasterskiej naśladowców św. Franciszka z Asyżu. W uroczystościach wziął udział Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM.

O. Rufin Maryjka OFM bezpośrednio uczestniczył w wydarzeniach na Litwie przed 30-ma laty, w maju 1989 r. – jako Delegat Ministra Generalnego o. Johna Vaugna OFM „w celu odnalezienia i nawiązania kontaktu z Braćmi Mniejszymi na Litwie”. Wiedziano o nich w Rzymie, że są i apostołują, lecz brakowało wskazań co do lokalizacji. Inicjatywa, aby nawiązać kontakt zrodziła się z inspiracji o. Zenona Stysia OFM – Definitora Generalnego. W poszukiwaniach pomagały o. Rufinowi Siostry Córki Maryi Niepokalanej z Wilna. Zgromadzenie to miało wówczas dwie wspólnoty przy naszych klasztorach: w Krakowie (ul. Reformacka) i w Gdańsku Nowym Porcie. Bracia Mniejsi zostali odszukani na Litwie w okolicach Kretyngi i Kłajpedy, diec. Tylża; a także w Kownie – gdzie w Seminarium studiowali teologię. W maju 1989 r. nosili jeszcze sutanny diecezjalne, jako że życie zakonne było zakazane. Był to pierwszy po 50 latach kontakt z Kurią Generalną (od 1939 r.).

Minister Generalny o. John Vaugn OFM i o. Zenon Styś OFM (tu: trzeci od prawej w I rzędzie) wśród Współbraci na Litwie w 1990 r.

Dziesięć dni po upadku muru berlińskiego Bracia na Litwie podjęli odważną decyzję, aby wyjść z podziemnej działalności i stać się pierwszą męską wspólnotą zakonną, która rozpoczęła publiczną posługę duszpasterską w Związku Radzieckim. Czerpali z długiej tradycji franciszkańskiej w regionie, w którym Zakon został założony 550 lat temu, a pomagali im Bracia, którzy w czasach panowania Sowietów udali się do USA, aby służyć litewskiej diasporze.

Na tę rocznicę opracowano podniosły program wydarzeń, a towarzyszące im zdjęcia pokazują wspaniałą gościnność wobec odwiedzających Braci z Polski, Niemiec, Włoch, Irlandii, Australii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Miłość ludzi do Braci była bardzo widoczna podczas oficjalnego koncertu w Teatrze w Połądze, a także podczas uroczystych liturgii celebrowanych w Kretyndze: 16 XI przez Ministra Prowincjalnego o. Algirdasa Malakauskisa OFM, gdzie homilię wygłosił Definitor Generalny o. Caoimhín Ó Laoide OFM, a także 17 XI (niedziela) przez ks. kardynała Sigitasa Tamkeviciusa SJ, podczas której homilię głosił Litwin z pochodzenia, urodzony w USA o. John Puodziunas OFM, Ekonom Generalny Zakonu.

Goście zwiedzili także nowe Franciszkańskie Centrum Onkologiczne (hospicjum) i związany z nim kościół św. Franciszka w Kłajpedzie. Wydano piękny pamiątkowy medal z okazji tych rocznic, które rozbrzmiewają nadzieją i wdzięcznością za ogromne ofiary złożone przez niezliczoną rzeszę ludzi, którzy pozostali wierni Kościołowi mimo sowieckiego ucisku komunistycznego.

zdjęcia: o. Rufin Maryjka OFM
www.ofm.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda