Home WiadomościZ kraju Andrzej Duda w sanktuarium maryjnym w Starej Błotnicy

Andrzej Duda w sanktuarium maryjnym w Starej Błotnicy

Redakcja

Prezydent Andrzej Duda modlił się wczoraj przed obrazem Matki Bożej Pocieszenie w Starej Błotnicy. W darze dla miejscowego sanktuarium maryjnego przekazał pozłacany trybularz, czyli utensylium liturgiczne służące do okadzania w czasie nabożeństw.

Była to druga wizyta prezydenta RP w błotnickim sanktuarium. Pierwszy raz przebywał tam w czasie wyborów prezydenckich. – Byłem i modliłem się przed obrazem Matki Bożej w intencji Ojczyzny – powiedział prezydent w czasie spotkania z mieszkańcami pobliskich Białobrzegów.

W czasie prywatnej wizyty w Starej Błotnicy oddał także hołd bohaterom przed pomnikiem Pomordowanych i Poległych Żołnierzy Polskich, którzy walczyli w 1939 z niemieckim i sowieckim najeźdźcą oraz Pomordowanych i Poległych Żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z niemieckim okupantem w latach 1939-1945.

Z wizyty cieszył się kustosz sanktuarium o. Piotr Urbanek. – Była to prywatna wizyta prezydenta Polski. Była krótka ale intensywna. Prezydent Duda modlił się przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia – powiedział Radiu Plus Radom kustosz o. Piotr Urbanek.

Od paulinów, którzy opiekują się błotnickim sanktuarium prezydent Duda otrzymał kopię obraz Matki Bożej Pocieszenia oraz album “Między zawierzeniem a dezintegracją. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy 21 VIII 1977 roku”.

Wizerunek Maryi koronował w 1977 roku kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież bł. Jan Paweł II. Była to ostatnia koronacja ówczesnego metropolity krakowskiego przed objęciem Stolicy Piotrowej.

Obraz Madonny z Błotnicy wykonano najprawdopodobniej w XVII wieku na deskach lipowych, a zaokrąglenia dodano z drewna sosnowego. Autor wizerunku jest nieznany.

Parafia Błotnica należąca do diecezji radomskiej jest jedną z najstarszych parafii na tych terenach. Początki fundacji kościoła w Błotnicy przypadają na przełom XII i XIII w. Dzisiejsza świątynia została wybudowana w XVIII wieku. Od 2000 roku sanktuarium opiekują się ojcowie paulini z Jasnej Góry.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda