Anielskie Wakacje Ojców Trynitarzy – z duszpasterstwa więziennego w Krakowie

Red.Duszpasterstwo Więzienne Ojców Trynitarzy w Krakowie po raz drugi zorganizowało tygodniowy wyjazd wakacyjny dla dzieci, których rodzice odbywają kary pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Krakowie-Podgórzu oraz w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie. Patronat honorowy wakacji objęli Metropolita Krakowski oraz Wojewoda Małopolski.

Tegoroczne Wakacje Anielskie odbyły się od 28 czerwca do 4 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej – tuż przy Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej. Prawie 30 dzieci uczestniczyło w przygotowanych dla nich warsztatach i kursach, wyjazdach, konkursach i zabawach. Dzieci miały okazję nauczyć się rzeźbić z gliny, profesjonalnie strzelać z łuku czy sprawdzić swoje umiejętności w terenie – podczas podchodów biblijnych i zajęć z komunikacji. Ratownicy medyczni prowadzili kurs pierwszej pomocy. Odbyły się również warsztaty bębniarskie i misyjne, a dzieci przygotowywały, według własnego pomysłu, biżuterię afrykańską dla mamy lub taty. Zawody sportowe i gry zespołowe prowadzone były przez studentów z Instytutu Pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dla niektórych uczestników naszego wyjazdu Wakacje Anielskie były jedyną możliwością wyjazdu z domu na wakacje. Dlatego też nie jest dziwne wielkie zaangażowanie i radość z atrakcji, takich jak wyjazd do Parku Miniatur w Inwałdzie, czy przejazd kolejką do Zakrzowa na ognisko.

Zwieńczeniem naszych wakacji była uroczysta msza święta, na którą przyjechały rodziny, w tym również matki odbywające wyrok. Wzruszenia i szczęścia nie było końca, podobnie jak podczas odwiedzin skazanych z podgórskiego aresztu, którzy prezentowali dzieciom umiejętności tresury psów, jakich nabywają podczas programu z zakresu dogoterapii.

Sukces tegorocznych Wakacji Anielskich to nie tylko zasługa Duszpasterstwa Więziennego Ojców Trynitarzy w Krakowie, ale także wielu dobroczyńców i hojnych ludzi zainteresowanych tym projektem. Nie można pominąć wielkiego zaangażowania kadry wychowawczo-pedagogicznej. Wspólne dzieło kolejny raz udowodniło, że nie brakuje ludzi o dobrych sercach, a przede wszystkim pokazało, jak szlachetną inicjatywą jest organizowanie „wakacji z Bogiem” dla najmłodszych. Wymagało to wiele pracy i wysiłku, ale przyniosło najpiękniejszy dowód wdzięczności – dziecięcy uśmiech oraz radość – zarówno dzieci jak i ich rodziców. Dla nas było to kolejne wyzwanie ukazujące przede wszystkim troskę Kościoła o rodziny!

Ojcowie Trynitarze dziękują za szczególne zaangazowanie i posługę Sióstr: Matki Bożej z Syjonu, Michalitek i Franciszkanek od Cierpiących.

Tekst: o. Andrzej Bawer OSST – Kapelan Aresztu Śledczego w Krakowie-Podgórzu