Skałeczni pielgrzymi z Krakowa

jasnagora.com39. Piesza Pielgrzymka z Krakowa Skałki przybyła we wtorek, 21 lipca na Jasną Górę. Przewodnikami i duszpasterzami pielgrzymki są ojcowie z Klasztoru Ojców Paulinów na Skałce i bracia klerycy z WSD Zakonu Paulinów. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymkę prowadził o. Dominik Słabik. Wędrowano pod hasłem: „Bądźcie mocni w Panu” (Ef 6,10).

Pielgrzymka do jasnogórskiego sanktuarium podąża Szlakiem Orlich Gniazd. Główna intencja każdej pielgrzymki, to modlitwa i ofiara za Ojca Świętego, Kościół i Ojczyznę. W pielgrzymce uczestniczyło 315 pątników oraz 26 sióstr z trzech zgromadzeń zakonnych: 17 sióstr służebniczek dębickich z przełożoną s. Barbarą, 8 sióstr służebniczek starowiejskich i jedna siostra szarytka. Trud pieszego wędrowania podjęły także rodziny wielodzietne m.in.: rodzina Państwa Opierów – 8 osób, w tym najmłodsza 3-letnia Madzia; rodzina Państwa Sowów – 5 osób, najmłodszy 4-miesięczny Jakub; rodzina Państwa Skowrońców – 7 osób.

„Ta pielgrzymka tegoroczna była bardzo rodzinna. Była to bardzo zorganizowana grupa, spokojna, każdy w tej grupie mógł się odnaleźć, była duża życzliwość. To jest moja piąta pielgrzymka, pielgrzymuję od pierwszego roku seminarium” – mówi br. Rafał Kwiecień. Zapytany o pogodę dodaje z uśmiechem: „Pogoda była bardzo, bardzo piękna, w jednym miejscu tylko nas skropiło, ale to dosłownie mżawka”.

„Pierwszy raz w życiu byłem na pielgrzymce – wyznaje br. Adam Turczak-Linsztet, II rok seminarium – To był wyjątkowy czas. Przyjęto mnie tutaj jak swojego, nie czułem się obcy. Od razu zostałem przedstawiony przez ojca przewodnika, który też był pierwszy raz, więc razem weszliśmy na ten szlak pielgrzymowania, on pierwszy raz jako przewodnik, ja pierwszy raz jako pątnik”.

„Każdy bąbel był swoistego rodzaju kryzysem – opowiada swoje wrażenia po pielgrzymce – Natomiast Pan Bóg błogosławi, i można było tego doświadczyć na każdym kroku” – podkreśla. „Jestem szczęśliwy, wchodząc alejami Najświętszej Maryi Panny płakałem – mówi br. Adam – Myślałem o moich rodzicach, o moich bliskich, o moim dziadku, który zmarł w zeszłym miesiącu, właśnie za nich chciałem ofiarować ten mój trud pielgrzymi, dziękować za dar życia i za miłość, którą mnie obdarzyli”.

„Kochani pielgrzymi ze Skałki, bardzo was gorąco witamy. Oddajcie hołd Matce Bożej. Połóżcie się na tej świętej ziemi, ona specjalnie dla was tu wyschła, żebyście się nie pobrudzili, żebyście mogli teraz przelać z waszym potem miłość do Matki Bożej i te wszystkie sprawy, które nieśliście przez 6 dni waszego pielgrzymowania ze skałki stanisławowskiej, janopawłowej, paulińskiej tu na Jasną Górę” – powiedział pozdrawiając ze Szczytu o. Sebastian Matecki.

O godz. 19.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu została odprawiona dla pielgrzymów skałecznych Msza św., której przewodniczył o. Dominik Słabik (powitaniehomilia). Przewodnik pielgrzymki poprowadził także Apel Jasnogórski, poprzedzony modlitwą składającą się z różnych pieśni maryjnych.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn

Więcej na: www.jasnagora.com