Święta Góra k. Gostynia: Filipińskie Dni Młodzieży

deon.plNa Świętej Górze k. Gostynia w Wielkopolsce w środę rozpoczną się Filipińskie Dni Młodzieży. Te czterodniowe rekolekcje przebiegać będą pod hasłem „Certyfikat radości”, a na ich patrona wybrano św. Filipa Neri, założyciela pierwszej kongregacji księży filipinów w Rzymie, którego 500. rocznicę urodzin właśnie obchodzimy.

Filipińskie Dni Młodzieży to inicjatywa podejmowana przez księży filipinów posługujących na Świętej Górze pod Gostyniem. W tym roku stanowi ona także etap przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni są uczniowie gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych i studenci.

Jak zauważa główny organizator rekolekcji, filipin ks. Paweł Bogdanowicz, związany z Ogólnopolską Szkołą Ewangelizatorów utworzoną z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, każdy chce być kochany, jak również okazywać miłość.

− Jeżeli jesteśmy kochani, jesteśmy szczęśliwi, czyli radujemy się. Potrafimy to także okazywać swoim zachowaniem, nie tylko uśmiechem na twarzy, ale całą osobą. Na tegorocznych Filipińskich Dniach Młodzieży postanowiliśmy sięgnąć właśnie do tego fundamentu, że chcemy być kochani i radować się – wyjaśnia ks. Bogdanowicz dodając, że przez 4 dni na Świętej Górze młodzi poznają sposoby na to, jak odkrywać radość na co dzień i jak ją praktykować.

Podczas tegorocznych Filipińskich Dni Młodzieży głoszone będą konferencje o radości wg nauczania św. Filipa Neri (1515-1595) uznawanego za najradośniejszego ze świętych. Prowadzony będzie również krąg biblijny na temat różnych aspektów radości w Piśmie Świętym. Zaplanowano także warsztaty m.in. muzyczne, biblijne, sportowe, teatralne czy multimedialne, których uczestnicy otrzymają „Certyfikat o chrześcijańskiej radości”.

Gościem specjalnym FDM będzie Arkadio, nawrócony, chrześcijański raper. Młodzi razem z nim stworzą własny utwór, który nagrają w studio przywiezionym przez rapera.

Wszystko to odbywać się będzie do 26 lipca przed obrazem Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej, która króluje w tamtejszym sanktuarium − jednej z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce.

Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze pod Gostyniem w Wielkopolsce zostało założone w 1668 r. W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego, czczony w tym miejscu już wcześniej, cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. 17 grudnia 1970 r. papież Paweł VI wyniósł kościół do godności Bazyliki Mniejszej. Z kolei od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, a w 2008 r. tutejszy Zespół Klasztorny otrzymał tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP.

W 2012 r. sanktuarium na Świętej Górze przeżywało swój Rok Jubileuszowy, związany z 500. rocznicą uznania przez Kościół cudowności tutejszego wizerunku Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. W 1512 r. biskup poznański Jan Lubrański wydał dekret potwierdzający autentyczność dokonujących się w tym miejscu cudów. Z okazji jubileuszu Benedykt XVI podarował Świętogórskiej Róży Duchownej Papieską Złotą Różę. Jest to, po Jasnej Górze i Kalwarii Zebrzydowskiej, trzecia taka róża w naszym kraju.

KAI/mg

Za: www.deon.pl