Home WiadomościZ kraju Anselm Grün odwiedził Tyniec

Anselm Grün odwiedził Tyniec

Redakcja

27-28.07 w ramach warsztatów Zarządzanie. Przywództwo. Duchowość. prowadzonych w naszym opactwie mieliśmy okazję gościć o. Anselma Grüna OSB z klasztoru w Münsterschwarzach w Niemczech. Benedyktyn, doktor teologii, znawca psychologii i psychoterapii, po ukończonych studiach z zarządzania w Norymberdze. Autor wielu pozycji książkowych.

W czasie warsztatów wysłuchaliśmy jego konferencji o odwadze decydowania, której parafrazę podajemy:

Przywódca, który nie posiada wartości, jest pełen niepokojów. Będzie brał udział w intrygach, grach i małych oszustwach, aby utrzymać swoją pozycję. Pozbawiony autorytetu z poczuciem lęku będzie stawać się autorytatywny, aby wymóc piastowaną pozycją oczekiwany skutek. Niestety destrukcyjnie. Przywódca z wartościami, przede wszystkim odznaczający się wiarą, nadzieją i miłością pozostanie wolny od tych niepokojów. Taki człowiek wie, że nie wszystko od niego zależy, a owocność firmy spoczywa w rękach Boga. Nadto szacunek i miłość okazywana swoim pracownikom znacząco przyczyni się do  skutecznego rozwoju firmy.

Cieszymy się także, że jako wspólnota mieliśmy okazję spotkać się z o. Anselmem na oficjum i Mszy świętej oraz w czasie rekreacji przy wspólnym stole. Każdorazowe spotkania z mnichami z innych wspólnot, szczególnie zagranicznych, stają się okazją do zrewidowania naszego życia. Święty Benedykt w rozdziale 61 swojej Reguły tak pisze o obcym mnichu przybywającym z dalekich okolic: Gdy [obcy mnich] rozumnie i z pokorną miłością coś zgani lub coś zaproponuje, niechaj opat rozważy starannie jego słowa, bo może Pan przysłał go właśnie w tym celu. Każdy bowiem chrześcijanin, a mnich szczególnie jest wezwany do metanoi, do zmiany myślenia, a więc do nawrócenia.

Dla niemieckiej wspólnoty w Münsterschwarzach życzymy wielu łask, a przy tej okazji zachęcamy do zapoznania się z tytułami książek autorstwa Grüna, wydanych w naszym Wydawnictwie.

Za: www.opactwotynieckie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda