Home WiadomościZ kraju Pielgrzymi na Jasną Górę przetestują stworzoną dla nich aplikację mobilną

Pielgrzymi na Jasną Górę przetestują stworzoną dla nich aplikację mobilną

Redakcja

Pątnicy, którzy w sierpniu wyruszą na Jasną Górę, przetestują nową aplikację mobilną „Bonafide”, która ma im ułatwić m.in. znajdowanie punktów żywieniowych i noclegów na trasie pielgrzymki – poinformował w komunikacie przesłanym PAP producent aplikacji firma Zipsee.

Aplikacja „Bonafide” (z łac. w dobrej wierze) to projekt polskich przedsiębiorców z branży cyfrowej skupionych w Związku Cyfrowa Polska. Jak wyjaśnili autorzy komunikatu, „Bonafide” ma spełniać rolę portalu społecznościowego dla pielgrzymujących – zarówno tych idących, jak również osób wspierających pielgrzymki duchowo. Umożliwia ona zapoznanie się z trasą konkretnej pielgrzymki, a dzięki GPS śledzenie jej także online.

„Wierni, którzy będą chcieli dołączyć do pielgrzymki na danym etapie, na bieżąco zobaczą, w którym miejscu znajduje się grupa pielgrzymkowa, a to pozwoli im konkretnie oszacować, o której godzinie dotrze do ich miejscowości” – wyjaśnił cytowany w komunikacie prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Dodał, że poprzez aplikację każdy pielgrzymujący będzie mógł się oznaczać na trasie, dodawać zdjęcia, komentarze, a także dłuższe opisy tworząc w ten sposób osobistą kronikę. Aplikacja pomoże też łatwiej znaleźć miejsca postojowe, noclegowe, żywieniowe czy punkty medyczne. Z kolei organizatorzy pielgrzymek będą mogli na bieżąco – w ramach potrzeb – aktualizować jej trasę i wysyłać do pielgrzymujących komunikaty. Aplikacja daje też możliwość dostępu do treści pieśni, rozważań czy czytań na dany dzień.

Jak czytamy w komunikacie, działanie aplikacji sprawdzą uczestnicy sześciu pieszych pielgrzymek na Jasną Górę: lubelskiej, zamojsko-lubaczowskiej, kieleckiej, krakowskiej, radomskiej oraz warszawskiej pielgrzymki niepełnosprawnych.

„Chcemy, aby z tego narzędzia już w przyszłym roku mogły korzystać wszystkie diecezje w Polsce. A docelowo planujemy, że aplikacja będzie wykorzystywana nie tylko w trakcie corocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, ale także np. autokarowych czy rowerowych, zarówno tych lokalnych, ogólnokrajowych, jak i zagranicznych” – zapowiedział Michał Kanownik.

Dodał, że nowoczesne technologie mogą nie tylko ułatwiać codzienne życie i pomagać w prozaicznych rzeczach, ale mogą też być wykorzystywane w sprawach ważnych dla wielu ludzi, jak np. pielgrzymki.

„Mam nadzieję, że aplikacja się przyjmie i będzie sporym ułatwieniem w organizacji pielgrzymek oraz w komunikacji pomiędzy wiernymi a Kościołem” – zaznaczył prezes Związku Cyfrowa Polska.

Według autorów komunikatu program jest bezpłatny i dostępny jedynie na telefony z systemem Android. Jak zapowiadają jej twórcy, po tegorocznym teście, aplikacja ma zostać rozszerzona o nowe funkcje.

Za: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda