Home WiadomościZ kraju Apel Kapituły Gdańskich Franciszkanów

Apel Kapituły Gdańskich Franciszkanów

Redakcja

W poniedziałek 9 marca rozpoczęła się w domu rekolekcyjnym w Białogórze kapituła gdańskiej prowincji Franciszkanów (OFMConv). Kapitule przewodniczy generał zakonu o. Carlos Trovarelii. W trakcie pierwszej części kapituły zostanie wybrany nowy zarząd prowincji (z wyjątkiem prowincjała, którym został wybrany w pochwszwecnym głosowaniu wszystkich braci o. Wojciech Kulig.

Ojciec Wojciech Kulig urodził się 8 stycznia 1972 r. w Kolbuszowej. Jest on absolwentem Bergen Community College w Paramus, New Jersey (USA) gdzie w maju 1998 roku otrzymał tytuł Associate in Science na wydziale Administracji Biznesu. Do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych wstąpił w 1999 r. Profesję wieczystą złożył w dniu 10 grudnia 2005 r. w Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego. Święcenia kapłańskie przyjął 5 maja 2007 r. Po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach i obronie pracy magisterskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał w 2007 r. tytuł magistra teologii.

Po święceniach przez rok pracował duszpastersko we franciszkańskiej parafii w Gdyni. W 2008 r. podczas VII Kapituły Zwyczajnej Prowincjalnej św. Maksymiliana M. Kolbego został wybrany ekonomem Prowincji. W czerwcu 2009 roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie w zakresie Zarządzania Organizacjami, a w roku 2014 Szkołę dla Spowiedników pod patronatem Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów, Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski przy współpracy z Penitencjarią Apostolską. W trakcie kolejnej Zwyczajnej Kapituły w 2012 r. został wybrany wikariuszem Prowincji, a od 2013 roku rozpoczął posługę poborcy Zakonu w Kurii Generalnej w Rzymie. Po sześciu latach wrócił do Polski i rozpoczął posługę w Ostródzie. W dniu 30 listopada 2019 r. Komisja skrutacyjna podała wyniki głosowania, w którym o. Wojciech Kulig wolą braci został wybrany Ministrem Prowincjalnym Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce.

Sekretarz kapituły o. Grzegorz M. Kordek przesłał dzisiaj do sekretariatu KWPZM następującą uchwałę X Zwyczajnej Kapituły Prowincjalnej:

Wobec wydarzeń ostatnich dni związanych z epidemią, plagą strachu przed nią i jej konsekwencjami społecznymi, bracia Prowincji Gdańskiej wraz z Ministrem Generalnym, zebrani na Kapitule Prowincjalnej, wzywają wszystkich naszych współbraci, by z jeszcze większą gorliwością i ofiarnością nieśli pociechę i nadzieję oraz by zawierzali intencje świata w przedłużonej codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu i poprzez akt oddania się Niepokalanej św. Maksymiliana Marii Kolbego. Kapituła zarządza dzień 11 marca dniem postu w klasztorach naszej Prowincji, wspólne celebracje liturgiczne będą poprzedzone śpiewem hymnu Suplikacji.

Kapituła Prowincjalna, Białogóra, dnia 10 marca 2020 roku

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda