Home WiadomościZe Świata Niemcy: przełożeni zakonów Europy dyskutują o nowych wyzwaniach

Niemcy: przełożeni zakonów Europy dyskutują o nowych wyzwaniach

Redakcja

Zgromadzenie generalne Unii Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Żeńskich (UCESM) rozpoczęło się wczoraj w klasztorze ojców norbertanów w bawarskim Roggenburgu. W spotkaniu pod hasłem „Wspólnie w drogę, aby sprostać wyzwaniom życia zakonnego w Europie”, które potrwa do 14 marca, bierze udział 70 osób, w tym 45 przewodniczących i wiceprzewodniczących konferencji krajowych, a także sekretarze generalni i delegaci z 25 krajów Europy.

Przybył także prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. João Braz de Aviz. Jak poinformowała UCESM chce on omówić obecną sytuację zakonów. Kolejnym mówcą będzie kapucyn i biskup pomocniczy archidiecezji Mediolanu Paolo Martinelli.

Wśród gość zgromadzenia oczekuje się także nuncjusza apostolskiego w Niemczech, abp Nikolę Eterovicia. Program spotkania obejmuje również wybory do zarządu oraz Mszę św. z biskupem-nominatem diecezji Augsburga Bertramem Meierem.

„My, zakonnice i zakonnicy w Europie, nawet jeśli żyjemy w różnych kulturach i realiach, także w różnych formach, wszędzie stoimy przed wielkimi wyzwaniami”, stwierdziła przewodnicząca Niemieckiej Konferencji Przełożonych Zakonnych (DOK), siostra Katharina Kluitmann. Wyraziła radość, że konferencja w klasztorze norbertanów będzie miejscem spotkania i wspólnych narad zakonnic i zakonników z rożnych krajów europejskich.

UCESM skupia 38 krajowych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Żeńskich zrzesza 39 narodowych konferencji reprezentujących wyższych przełożonych i przełożone instytutów zakonnych apostolskich i stowarzyszeń życia apostolskiego z 28 krajów europejskich, liczących ogółem ok. 175 tys. zakonnic i zakonników.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda