Home WiadomościZ kraju Apel Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Apel Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Redakcja

Eminencjo/Ekscelencjo,
Najczcigodniejszy Księże Kardynale/Arcybiskupie/Biskupie!
Czcigodni Wyżsi Przełożeni Zakonów i Zgromadzeń męskich i żeńskich w Polsce!

Dnia 5 lutego br., powstał przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Zespół roboczy, którego zadaniem jest wspólne monitorowanie sytuacji polskich misjonarzy i misjonarek posługujących w Republice Środkowoafrykańskiej. W skład zespołu oprócz MSZ, wchodzi przedstawiciel Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w osobie sekretarza i delegata ds. misjonarzy, przedstawiciel przełożonych zakonnych i reprezentanci Ministerstwa Obrony Narodowej. Ustalono, że Zespół roboczy, działający przy Centrum Operacyjnym MSZ, będzie odtąd spotykał się regularnie, pozostając jedynym i kompetentnym źródłem informacji dla świata mediów ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, przedstawicieli diecezji i przełożonych zakonnych, w sprawie sytuacji naszych misjonarzy i misjonarek w Republice Środkowoafrykańskiej.

Oczywiście, cała nasza ojczyzna podziwia oraz szanuje decyzję każdego i każdej z naszych polskich misjonarzy i misjonarek. Wiemy, że placówki misyjne i kościoły w RŚA wciąż są azylami zarówno dla chrześcijan jak i muzułmanów. Z misjonarzami ludzie czują się bezpieczniejsi i widzą w nich nadzieję. Zwracam się do wszystkich wiernych Kościoła w Polsce o szczególną modlitwę i o pomoc materialną dla naszych polskich misjonarzy i misjonarek tam pracujących oraz dla tych, którym służą.

Jednakże, w związku z ciągle trwającym realnym niebezpieczeństwem w Republice Środkowoafrykańskiej, zwracam się z prośbą do Was o niewysyłanie w najbliższej przyszłości nowych misjonarzy i misjonarek do tego ogarniętego jeszcze wojną domową afrykańskiego kraju. Mamy nadzieję, że te trwające już dwa lata zawirowania polityczne w Republice Środkowoafrykańskiej znajdą pokojowe rozwiązanie.

Z wyrazami szacunku i braterskim pozdrowieniem w Chrystusie Panu

+ Jerzy Mazur SVD
Przewodniczący
Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Warszawa, 13 lutego 2014 r. 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda