Archidiecezja Łódzka: Zakonni kolędnicy w Ksawerowie

W Polskiej tradycji w okresie Bożego Narodzenia domy były odwiedzane przez kolędników. To oni przez śpiew kolęd zachęcali domowników do wspólnej modlitwy w myśl słów jednego ze świętych: kto śpiewa ten dwa razy się modli. 

Ostatnio tradycja kolędowania przez kolędników w centralnej Polsce gdzieś zaginęła. Chcąc uchronić ją od całkowitego zaginięcia Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z klasztoru w Ksawerowie postanowiły, po raz pierwszy, wyjść poza klasztor i kolędować. Siostry przebrane za kolędników z dzieciątkiem i gwiazdą, oraz gitarą chodziły od domu do domu głośno śpiewając o Narodzeniu Pańskim.

Wielu wiernych z parafii w Ksawerowie było zaskoczonych aktywnością i zaangażowaniem Sióstr Zakonnych, ale z wielką radością przyjmowano Kolędników do domu i włączano się we wspólne uwielbienie Boga przez śpiew kolęd. To sposób na ewangelizowanie, na mówienie dziś o Jezusie. To sposób, by przybliżyć Jezusa współczesnemu człowiekowi – powiedziały Siostry, stąd ich inicjatywa. W roku życia konsekrowanego chcemy wyjść do ludzi i mówić im o miłości jaką Bóg ma do człowieka!

Więcej (zdjęcia) na: www.archidiecezja.lodz.pl