Pauliści: Biblia Jubileuszowa wędruje po klasztorach

Trwa Rok Życia Konsekrowanego. We wrocławskiej archidiecezji przeżywany jest z Pismem św., które – w specjalnym jubileuszowym wydaniu, ilustrowanym miniaturami z Biblii gnieźnieńskiej z 1414 r. – peregrynuje po kolejnych wspólnotach zakonnych.

Jako pierwsze przyjmują Biblię siostry z zakonów kontemplacyjnych – tłumaczy s. Jolanta Ziółkowska, referentka archidiecezjalna ds. życia konsekrowanego. W grudniu pięknie wydana, ogromna księga Słowa Bożego przebywała u wrocławskich sióstr karmelitanek bosych. 29 grudnia s. Jolanta, w towarzystwie Danuty Meloch, pierwszej w naszej archidiecezji dziewicy konsekrowanej, uroczyście odebrały Biblię, by przekazać ją siostrom benedyktynkom sakramentkom na wrocławskich Pawłowicach. Przy okazji karmelitanki bose mogły oddać cześć relikwiom św. Jana Pawła II pochodzącym z parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu.

– To był dla nas szczególny czas – mówiła s. M. Paula. – Zgodnie z naszym karmelitańskim zwyczajem podczas Adwentu po celach kolejnych sióstr wędruje figurka Dzieciątka Jezus. W tym roku razem z nią każda z nas przyjmowała również Biblię Jubileuszową – która najpierw przez pewien czas przebywała w chórze zakonnym, gdzie mogłyśmy z niej korzystać.

Siostra, która przyjmowała w celi Biblię oraz Dzieciątko, przeżywała w tym czasie dzień skupienia. Mogła spędzić czas na modlitwie, pochylając się nad Słowem Bożym, u stóp Wcielonego Słowa – małego Jezusa. – Każda z nas przeżywała te chwile bardzo osobiście – dodaje s. M. Paula. – Pismo św. jest ozdobione pięknymi ilustracjami, które pomagają w medytacji. Ja osobiście czułam taką szczególną jedność z dawnymi mnichami, którzy przepisywali ręcznie biblijne teksty.

Biblia Jubileuszowa, która peregrynuje po wspólnotach życia konsekrowanego naszej archidiecezji, została opracowana przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła. To szczególne wydanie Pisma św. powstało niejako z połączenia Biblii Paulistów – czyli współczesnego przekładu świętego tekstu – ornamentyką i stylizacją tzw. Biblii gnieźnieńskiej z roku 1414. XV-wieczne dzieło, obchodzące w tym roku 600-lecie powstania, to pergaminowy rękopis gotycki, zawierający Stary i Nowy Testament po łacinie, a także prologi do poszczególnych ksiąg autorstwa św. Hieronima. Od 1960 r. przechowywane jest w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym,

Agata Combik

Źródło: Gość Niedzielny. Wrocław 

Za: www.paulus.org.pl