Home WiadomościZ kraju Arcybiskup Muszyński na Lednicy Seniora: miłość nas odnalazła!

Arcybiskup Muszyński na Lednicy Seniora: miłość nas odnalazła!

Redakcja

Trzy tysiące osób przybyło 1 września pod Bramę Trzeciego Tysiąclecia na Polach Lednickich koło Gniezna, aby wziąć udział w dorocznym spotkaniu Lednica Seniora.

Temat i przesłanie organizowanego już po raz dziewiąty modlitewnego czuwania dla osób starszych nawiązywały do czerwcowego Ogólnopolskiego Spotkania Młodych, które poświęcone było tajemnicy Bożego Miłosierdzia i osobie jego apostołki – Świętej Faustynie Kowalskiej. Towarzyszyło mu też to samo hasło: „Miłość Cię znajdzie!”

„Lednica Seniora jest przedłużeniem Lednicy Młodych. Ożywia nas ten sam duch, ta sama radość, ta sama wiara i to samo hasło „Miłość Cię znajdzie”. Chcemy dziś powiedzieć: miłość nas już odnalazła! – mówił do pielgrzymów Prymas Senior, abp Henryk Muszyński.

„Proces starzenia się człowieka jest procesem naturalnym, będącym częścią życia, który trzeba zaakceptować i to nie jako nieszczęście, ale jako dar. Trzeba się dzielić tym, co otrzymaliśmy i wreszcie docenić talenty wieku dojrzałego” – dodał w homilii hierarcha.

Emerytowany arcybiskup gnieźnieński przyznał również, że patrząc na życie z perspektywy wieczności, wszyscy jesteśmy dłużnikami. „Najpierw jesteśmy dłużnikami dobrego, kochającego Boga, który dał nam wszystko, co mamy. Wszystko mamy od Boga. On ukazał nam sens i cel ludzkiego życia. Skąd, dokąd i po co. Jeśli człowiek nie wie, dokąd idzie i po co żyje, czy może powiedzieć, że dobrze żyje?” – pytał abp Muszyński.

Modlitewne czuwanie poprowadził tradycyjnie twórca Ruchu Lednickiego, dominikanin o. Jan Góra. Pielgrzymi odmówili w południe modlitwę „Anioł Pański”, a następnie wzięli udział we mszy świętej, którą odprawił abp Muszyński.

Podobnie jak podczas czerwcowego apelu młodych, odmówiono też Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie odbyło się misterium poświęcone Świętej Faustynie oraz spotkanie z Jezusem Miłosiernym w Jego Obrazie, którego oryginał namalowano według wskazówek siostry Faustyny. Zwieńczeniem czuwania była adoracja Najświętszego Sakramentu oraz symboliczny akt wyboru Chrystusa i przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia.

Pierwsza Lednica Seniora odbyła się we wrześniu 2004 roku. Gościem specjalnym była 93-letnia wówczas Wanda Błeńska – lekarka, która przez wiele lat pracowała na misjach w Ugandzie. W roku następnym z seniorami modliła się Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

KAI/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda