Home WiadomościZ kraju Arcybiskup z Łodzi o Szymonie Piotrze

Arcybiskup z Łodzi o Szymonie Piotrze

Redakcja

Abp Grzegorz Ryś i Krzysztof Wons SDS prowadzili w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie trzydniowe spotkanie (14-16 listopada 2018) dla rekolekcjonistów i towarzyszących w rekolekcjach lectio divina.

W dniach 14-16 listopada 2018 roku odbyło się w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie spotkanie dla prowadzących i towarzyszących w rekolekcjach lectio divina. Tegoroczne, szóste spotkanie w ramach Szkoły Lectio Divina, prowadzili abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki oraz Krzysztof Wons SDS, dyrektor CFD w Krakowie.

Spotkanie było kolejną okazją do refleksji nad doświadczeniem rekolekcji zapoczątkowanych w krakowskim ośrodku formacyjnym prowadzonym przez salwatorianów. Dynamika tych rekolekcji ma swoje źródło w intuicji śp. kard. Carlo Marii Martiniego, który widział cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania chrześcijańskiego.

Od kilkunastu lat w domach CFD w Krakowie i Trzebini, a z ich inspiracji również w wielu innych miejscach w Polsce i poza jej granicami, (duszpasterze krakowskiego CFD od kilku lat „pilotują” takie inicjatywy np. na Ukrainie, Słowacji, na Litwie czy w Niemczech), proponuje się przeżycie modlitwy Słowem w oparciu o Ewangelie wg św. Marka (etap I), św. Mateusza (etap II), św. Łukasza (etap III) i św. Jana (etap IV). Przeżywaniu tych etapów poświęcone były spotkania Szkoły Lectio Divina w ubiegłych latach, które z Krzysztofem Wonsem SDS współprowadzili: Innocenzo Gargano OSBCam (2014), Amedeo Cencini FdCC (2015), bp Grzegorz Ryś (2016) i s. Judyta Pudełko PDDM (2017).

Tegoroczna sesja była okazją do refleksji nad etapem rekolekcji, zwanym „pogłębieniem”, proponowanym osobom, które już przeżyły rekolekcje lectio divina w oparciu o cztery Ewangelie. Tym razem punktem wyjścia w refleksji i modlitwie słowem Bożym były teksty biblijne o Szymonie Piotrze. Abp Grzegorz Ryś wybrał sześć tekstów z Ewangelii i Dziejów Apostolskich (Łk 5, 1-11; Mt 14, 22-33; Mt 16, 13-23; J 21, 1-19; Dz 1, 15-26; Dz 10, 34-43). Komentując je odwoływał się do historii i życia Kościoła, a między innymi do doświadczeń zakończonego niedawno Synodu Biskupów o młodzieży, w którym uczestniczył.

W spotkaniu Szkoły Lectio Divina 2018, – organizowanym dla księży, osób konsekrowanych i świeckich, które same już uczestniczyły już we wspomnianych rekolekcjach, a chcą pomagać w tym innym, wzięło udział prawie 70 osób, głównie z Polski, ale również z krajów ościennych (grupa sióstr zakonnych ze Słowacji, osoby z Czech, Niemiec, Ukrainy). Warto zauważyć, że niedawno, 6 listopada 2018 r., w podobnym spotkaniu we Lwowie prowadzonym przez Krzysztofa Wonsa SDS na temat towarzyszenia w rekolekcjach z Ewangelią wg św. Marka uczestniczyło 35 osób, głównie sióstr zakonnych i kapłanów, obrządków rzymsko- i grekokatolickiego z Ukrainy.

Więcej: www.cfd.sds.pl

Rekolekcje lectio divina w CFD w Krakowie: https://www.cfd.sds.pl/?d=spis,,135

Rekolekcje lectio divina w CFD w Trzebini: http://cfdtrzebinia.sds.pl/rekolekcje/rekolekcje-lectio-divina/

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda