Home WiadomościZ kraju Asyż w Gdańsku

Asyż w Gdańsku

Redakcja

Tegoroczne spotkanie modlitewne Asyż w Gdańsku, które odbyło się na dziedzińcu franciszkańskiego klasztoru przy ul. Świętej Trójcy, miało wyjątkowy charakter, bowiem przedstawiciele religii monoteistycznych spotkali się w gdańskim konwencie na kilka dni przed zaplanowanym na 27 października 25. rocznicą spotkania bł. Jana Pawła II z wyznawcami religii światowych w Asyżu.

Gdańsk już po raz kolejny stał się miejscem, z którego popłynęły modlitwy w różnych językach, na różne sposoby, ale zawsze z intencją, by na świecie zapanował prawdziwy pokój.

Jak co roku na zaproszenie franciszkanów odpowiedzieli wyznawcy judaizmu, islamu i chrześcijanie. Niezależną gminę żydowską reprezentowali Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego, Bogusław i Stanisława Łowińscy oraz kantor Karol Kołodziej ; przedstawicielem muzułmanów był imam Hani Hraish z gminy muzułmańskiej w Gdańsku, zaś spośród chrześcijan modlitwę o pokój podjął o. Doroteusz Jóźwik (Polski Autokefaliczny Kościół prawosławny), Pastor Dawid Baron reprezentujący członków Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz pomorski oddział Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Minister Prowincjalny prowincji św. Maksymiliana o. Adam Kalinowski. Wśród gości był także o. Wacław Stanisław Chomik OFM, Minister Prowincjalny prowincji św. Jadwigi.

Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem. Współogranizator Asyżu w Gdańsku, o. Roman Zioła, dyrektor Domu św. Maksymiliana w Gdańsku, za swoją troskę i działalność prowadzącą ku jedności otrzymał Honorową Nagrodę Ekumeniczną przyznawaną przez Radę Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Pomorzu. To czytelny znak, że działalność franciszkanów z gdańskiej prowincji jest dziś potrzebna.

Modlitwa, która z ust i serc duchownych różnych religii popłynęła z Gdańska już po raz ósmy, przypomniała wszystkim, jak ważne jest bycie razem, umiejętność dialogu, a przede wszystkim wspólne pragnienie i działanie zmierzające do wprowadzenia pokoju. Jak przypomniał Minister Prowincjalny o. Adam Kalinowski, prawdziwy pokój jest darem Boga, stąd też franciszkańskie spotkanie w Gdańsku jest doskonałą okazją do tego, by błagać Stwórcę o ten bezcenny dar.

Stałym punktem Asyżu w Gdańsku stało się wręczenie symbolu spotkania przygotowywanego co roku. Tym razem był to ciekawy i czytelny projekt – otwarta dłoń – zaprojektowany i wykonany przez gdańską rzeźbiarkę Magdalenę Golon.

Również tradycją jest, że modlącym towarzyszy co roku zespół muzyczny. Tegoroczny piękny śpiew w różnych językach był zasługą Gdańskiego Chóru Nauczycielskiego pod dyrekcją prof. Teresy Pabjańczyk. Pieśni z różnych kultur i różnych regionów świata stanowiły niejako echo modlitw wznoszonych przez duchownych i zyskały sobie wielkie uznanie wśród słuchaczy.

Niespodzianką, na zakończenie spotkania, był występ „Kirim” z Krymu, który zaprezentował tradycyjny taniec. Występ, niezwykle żywiołowy, nagrodzony został gromkimi brawami.

Miłym akcentem był obraz przedstawiający Benedykta XVI, który starosta kościerski Piotr Lizakowski wręczył o. Romanowi w dowód uznania za działalność Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana i współpracę.

Druga część tegorocznego spotkania Asyż w Gdańsku odbędzie się 8 listopada br. o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Będzie to dyskusja panelowa, której tematem będą „Drogi do miejsc świętych”.

FranciszkanieTV przygotowują – podobnie jak w poprzednich latach – szczegółową relację filmową ze spotkania.

Więcej na: www.franciszkanie.gdansk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda