Home WiadomościZ kraju Asyż we Wrocławiu

Asyż we Wrocławiu

Redakcja

Spotkania modlitewne w intencji pokoju z udziałem przedstawicieli różnych religii, zostały zainicjowane przez Jana Pawła II w 1986 roku w mieście św. Franciszka. W ubiegłym roku dzieło zostało podjęte przez jego następcę, Benedykta XVI.

Równolegle od kilku lat spotkania modlitewne są kontynuowane we Wrocławiu przy okazji Festiwalu Muzyki Pax et bonum per musicam. W tych dniach Wrocław staje się Asyżem, aby i tu rozbrzmiewało wspólne wołanie o pokój dla całego świata, dla kultur, dla religii, dla krajów, regionów, miast, domów, a wreszcie dla każdego człowieka.

Dnia 6 października 2012 gromadzili się w Auli Wyższego Seminarium Duchownego przedstawiciele różnych wyznań i religii, aby wnieść pokój w to miejsce; aby mimo dzielącej odległości także tutaj zagościł Asyż. Mottem spotkania były słowa bł. Jana Pawła II:

Jedyną drogą do pokoju jest przebaczenie. Przyjęcie i ofiarowanie przebaczenia umożliwia nadanie nowej jakości relacjom między ludźmi, przerywa spiralę nienawiści i zemsty, kruszy kajdany zła krępujące serca przeciwników. Dla krajów dążących do pojednania i dla wszystkich, którzy pragną pokojowego współistnienia ludzi i narodów, nie ma innej drogi niż przebaczenie – przyjęte i darowane. (bł. Jan Paweł II, Orędzie na Wielki Post rok 2001)

Na spotkanie przybyli i wygłosili orędzie:

– J. E. abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski,

– ks. Marcin Orawski, który reprezentował i odczytał orędzie bp Ryszarda Bogusza, Biskupa Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

– Imam Ali Abi Issa, przewodniczący Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP,

– ks. mitrata Eugeniusz Cebulski, proboszcz parafii świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu, reprezentujący Cerkiew Prawosławną,

– ks. Andrzej Michaliszyn przedstawiciela Cerkwi Greko-katolickiej, proboszcz Katedry Grekokatolickiej Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu

– minister prowincjalny o. Alan Brzyski

Na zakończenie nastąpiło podpisanie wspólnej Deklaracji Pokoju, w której zostały umieszczone fragmenty orędzi.

 


Deklaracja Pokoju

Pokój jest dobrem samym w sobie, zasługującym na to, by je popierać, tworzyć i umacniać. Jest jednak dobrem kruchym, dlatego trzeba go bronić. Pokój jest owocem ładu i harmonii serca.
abp Marian Gołębiewski

Szacunek dla człowieka i jego życia a przede wszystkim dla ludzkiej godności, jest podstawową zasadą zdrowego postępu ekonomicznego, przemysłowego i naukowego.
bp Ryszard Bogusz

Każdy wierzący powinien dążyć do upodobnienia się do swego Stwórcy. On jest Przebaczający i żąda od nas, abyśmy przebaczali; i On jest majestatyczny i żąda od nas, abyśmy żyli godnie.
Imam Ali Abi Issa

Wiemy, że człowiekowi przebaczenie przychodzi z trudem, choć sam pragnie przebaczenia! (…) Być chrześcijaninem to umieć przebaczać, to znaczy miłować i trwać w zjednoczeniu z Bogiem.
ks. Andrzej Michaliszyn 

To wyzwalające i wprowadzające pokój przebaczenie, choć piętrzy tak wiele trudności i generuje tak wiele wewnętrznego oporu, może stać się udziałem każdego serca, także tego, które jest dotknięte bólem i cierpieniem. Dzieje się tak dzięki uzdrawiającej mocy miłości, miłości, której pierwszym źródłem jest sam Bóg.
o. Alan Brzyski


Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda