Home WiadomościZ kraju Relikwia bł. Jana Pawła II u Karmelitów Bosych w Lublinie

Relikwia bł. Jana Pawła II u Karmelitów Bosych w Lublinie

Redakcja

W poniedziałek, 15 października 2012 r. – liturgiczne wspomnienie św. Teresy od Jezusa, reformatorki Karmelu, w kościele karmelitów bosych przy ul. Świętoduskiej 14 w Lublinie, zostanie intronizowana Relikwia Krwi bł. Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Cenną relikwię, na ręce przeora klasztoru i konsultora Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, o. Szczepana Praśkiewicza, przekazał ks. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup krakowski, były sekretarz papieski. Karol Wojtyła – bł. Jan Paweł II był bowiem bardzo związany z duchowością Karmelu, i podczas swoich przyjazdów z wykładami do Lublina, nie omieszkał odwiedzin w lubelskim klasztorze. Nadto wśród wielu nowych świętych i błogosławionych karmelitańskich, których wyniósł na ołtarze, znajdują się dwaj nasi rodacy, tj. św. Rafał Kalinowski i bł. Alfons Mazurek. Pierwszego, znanego powstańca styczniowego i sybiraka, Papież nazywał „świętym ze swego rodzinnego miasta”, gdyż o. Kalinowski ostanie lata życia spędził w Wadowicach, jako założyciel klasztoru i ceniony spowiednik. O bł. Alfonsie, męczenniku II wojny światowej, pochodzącym z Lubelszczyzny (z Baranówki pod Lubartowem), i przez długie lata posługującym w klasztorze wadowickim, Jan Paweł II powiedział zaś, że „cieszy się z jego beatyfikacji, gdyż miał sposobność zetknąć się osobiście z tym świadkiem Chrystusa, który w 1944 r. przypieczętował swoją wierność Bogu męczeńską śmiercią”.

Jako lubelscy karmelici bosi – wyznaje o. Praśkiewicz – zechcieliśmy uczcić i upamiętnić w naszym kościele zarówno bł. Jana Pawła II jak i tych naszych współbraci, których on wyniósł na ołtarze. Przygotowaliśmy złocone płaskorzeźby (medaliony), zarówno Ojca Świętego, jak i św. Rafała i bł. Alfonsa, które za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków, szanownej p. dr Landeckiej, zostaną umieszczone w ołtarzu Matki Bożej. Nadto na datę ceremonii pobłogosławienia medalionów i intronizacji w naszym karmelitańskim kościele czcigodnej Relikwii Krwi bł. Jana Pawła II, który zwykł się nazywać karmelitą z ducha, wybraliśmy właśnie 15 października, tj. liturgiczny dzień św. Teresy od Jezusa, tak bardzo czczonej przez Jana Pawła II, gdyż dzień ten przywołuje na myśl także konklawe z 1978 r., z którego Jan Paweł II wyszedł nazajutrz jako Namiestnik Chrystusa.

Przygotowaniem do podniosłej ceremonii pobłogosławienia płaskorzeźb, a przede wszystkim do intronizowania Relikwii Krwi Ojca Świętego – mówi przeor klasztoru – będzie triduum, które rozpocznie się już w sobotę, 13 września o godz. 11.30. Zostaną przedstawione duchowe związki Papieża z Karmelem oraz sylwetki wspomnianych naszych współbraci oraz duchowe przesłanie św. Teresy od Jezusa, którą Jan Paweł II nazywał „mistrzynią modlitwy i cnoty”, a gdy podczas pierwszej pielgrzymki apostolskiej do Hiszpanii celebrował Mszę św. w jej rodzinnym mieście, Avila, wyznał, że przybył tam, „aby umocnić więzy pobożności ze świętymi Karmelu, w których podziwia mistrzów swojego życia wewnętrznego”.

Lubelscy karmelici bosi
karmel.lublin.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda