Home WiadomościZ kraju Auschwitz-Birkenau: uroczystości z okazji 77. rocznicy śmierci św. Maksymiliana

Auschwitz-Birkenau: uroczystości z okazji 77. rocznicy śmierci św. Maksymiliana

Redakcja
W byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego.  

 
Podczas Mszy świętej  przy bloku 11 został odczytany Dekret Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Roberta Saraha, ustanawiający św. Maksymiliana patronem Ziemi Oświęcimskiej. Odczytał go o. Piotr Cuber, franciszkanin z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. 
 
 
W homilii, skierowanej do zgromadzonych wiernych, abp Marek Jędraszewski odniósł się m.in. do jednego z najbardziej znanych zdań św. Maksymiliana „Nienawiść nie jest siłą twórczą, siłą twórczą jest miłość. 
 
 
Za ustanowienie św. Maksymiliana patronem Ziemi Oświęcimskiej dziękował strosta oświęcimski – Zbigniew Starzec
 
 
Święty Maksymilian Maria Kolbe był franciszkaninem, założycielem Niepokalanowa –  największej męskiej wspólnoty zakonnej dwudziestego wieku i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej; założycielem „Rycerstwa Niepokalanej” oraz Radia Niepokalanów. Zginął w Auschwitz 14 sierpnia 1941 r.
 
Św. Maksymilian jest patronem: elektryków, energetyków, elektroników, Honorowych Dawców Krwi, rodzin, uzależnionych od narkotyków, dziennikarzy, osób więzionych, ruchu pro-life, krótkofalowców oraz Ziemi Oświęcismskiej. 
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda