Home WiadomościZ kraju Bądźmy mocni łaską Chrystusa!

Bądźmy mocni łaską Chrystusa!

Redakcja

22. Sympozjum dla księży rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników kapłańskich trwa w dniach 28–31 stycznia na Jasnej Górze. To doroczne spotkanie ma charakter rekolekcji kapłańskich. 

W rekolekcjach uczestniczy ponad 120 kapłanów. Są to ojcowie duchowni diecezjalni i dekanalni, księża głoszący rekolekcje, spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych. Jak podkreśla ks. Tomasz Rusiecki, dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru, jeden ze współorganizatorów Sympozjum, „spotkania o tej porze roku cieszą się uznaniem księży, choć gdybyśmy mieli lato, jak na niektórych półkulach, to pewnie byłoby jeszcze więcej…”

„Spotkanie tegoroczne jest wpisane w program duszpasterski Kościoła w Polsce. Program tych rekolekcji wpisany jest w Rok Wiary, w nową ewangelizację. Jeśli program duszpasterski Kościoła w Polsce brzmi: ‘Być solą ziemi’, to właśnie przyglądamy się w czasie tych rekolekcji, co to znaczy, że mamy jako księża, ojcowie duchowni, kierownicy duchowni, rekolekcjoniści, mamy być tą solą ziemi – opowiada ks. Tomasz Rusiecki – Na Jasną Górę zawsze jeździ się z wielką radością, spotykając innych kapłanów wzajemnie się ubogacamy, nie tylko swoją otwartością, ale też swoją wiarą, swoją modlitwą. Rok bez przyjazdu Jasną Górę byłby niespełniony, miałby jakąś bardzo poważną lukę”.

Sympozjum organizowane jest od 1982 r. przez Komisję Episkopatu ds. Duchowieństwa. Za organizację odpowiada bp Paweł Socha, członek Komisji. Na Sympozjum odbecny jest także należący do Komisji bp Jan Szkodoń z Krakowa.

W ramach wykładów, konferencji i medytacji są omawiane następujące tematy: Synod Biskupów na temat Nowej Ewangelizacji; Symbol wiary, historia i jego znaczenie dla życia duchowego chrześcijanina; Sakrament pokuty (panel): akty penitenta, zadawanie pokut i casus conscientiae XXI w.; Stowarzyszenia i ruchy kapłańskie i mieszane (wiernych świeckich i duchownych) XX wieku; Choroby wiary duchownych i jak je leczyć?; Choroby wiary wiernych świeckich i jak je leczyć? oraz Powołanie do świeckości i formacja laikatu. Medytacje będą poświęcone tematowi roku duszpasterskiego. Święci świadkowie wiary – to ostatni temat Sympozjum.

„Bardzo lubię każdego roku te sympozja, rekolekcje dla kapłanów z różnych diecezji, różnych zgromadzeń zakonnych. Od 6-7 lat uczestniczę w tych wydarzeniach. Przybywają księża z różnymi problemami z różnych diecezji, i w tym Roku Wiary poruszane są tematy, które są nam bardzo bliskie, potrzebne w duszpasterstwie m.in. sprawa sakramentu spowiedzi, pojednania. Przybliżane one są poprzez zaproszonych fachowców, prelegentów, którzy są doskonale przygotowani każdego roku do przeprowadzenia tych rekolekcji. Nasza ogromna wdzięczność, wszystkich księży, dla bpa Pawła Sochy za przygotowanie tych rekolekcji – mówi ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu – Przyjechałem z Austrii i niebawem bezpośrednio wylecę stąd do Belfastu do Irlandii, a za dwa tygodnie do naszych rodaków do Australii i Nowej Zelandii. Jako chrystusowcy obejmujemy opieką duszpasterską naszych rodaków, tych, którzy wiele lat temu zamieszkali na różnych kontynentach, ale również tych, którzy wyjechali w ostatnich latach. 2,5 mln naszych rodaków opuściło kraj w ciągu 6-7 lat, wciąż wyjeżdżają młodzi ludzie w poszukiwaniu pracy, stąd też duszpasterstwo polonijne nieustanie się rozwija, potrzebni są wciąż duszpasterze polonijni. Moje ładowanie akumulatorów tutaj jest bardzo potrzebne”.

Rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek, 28 stycznia. Tego dnia uczestnicy sympozjum modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego, w czasie którego rozważania wygłosił ks. Tomasz Rusiecki, Dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru. „Maryjo, spraw byśmy Ewangelię nosili, rozważali w sercu i nią żyli, odważnie o niej świadczyli, ewangeliczną mentalnością i chrześcijańskim stylem życia. Naucz nas myśleć po Chrystusowemu, po chrześcijańsku i pełnić posługę myślenia, do czego wzywał nas błogosławiony Jan Paweł II” – powiedział ks. Tomasz Rusiecki.

We wtorek Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak z arch. częstochowskiej.

„Bardzo drodzy bracia w kapłaństwie, ojcowie duchowni – spójrzmy na tę naszą funkcję kapłańską, która się wyraża w spowiednictwie, a zwłaszcza w formacji kierowników duchowych i spowiedników – mówił w homilii abp StanisławNowak – Bardzo wam dziękujemy umiłowani ojcowie duchowni, kierownicy, wy, którzy tak wiele dajecie wysiłku i trudu, i modlitwy, i poświęcenia, żeby uwrażliwiać serca spowiedników, kapłanów na człowieka, na jego powołanie, też na grzech. Wielkie wam dzięki za waszą służbę, za waszą wierność”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś, mn 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda