Home WiadomościZ kraju Bazylika w Niepokalanowie i Sanktuarium św. Maksymiliana miejscem stacyjnym w Roku Wiary

Bazylika w Niepokalanowie i Sanktuarium św. Maksymiliana miejscem stacyjnym w Roku Wiary

Redakcja

Mszą św. sprawowaną w dniu 11 października 2012 r. o godz. 1800 w niepokalanowskiej Bazylice rozpoczęliśmy Rok Wiary. Zgromadziliśmy się jako wspólnota parafialna i klasztorna. W koncelebrze udział wzięli Ojcowie odprawiający w klasztorze doroczne rekolekcje zakonne w liczbie 60 kapłanów. Eucharystii przewodniczył proboszcz o. Andrzej Kuśmierski OFMConv., który w kazaniu nawiązał do św. Franciszka, i tego polecenia jaki otrzymał on od Boga: „Franciszku, odbuduj mój Kościół”. Homileta odwołał się do Przewodników na Rok Wiary tj. Pisma św., dokumentów Soboru Vat II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Po kazaniu złożone zostało Wyznanie wiary. Po czym nastąpiła rozbudowana forma modlitwy wiernych i procesja ofiarnicza.

Te Przewodniki (drogowskazy ) w uroczysty sposób zostały wniesione do Bazyliki. Ewangeliarz był wniesiony na początku Mszy św. i umieszczony na przygotowanym miejscu przy ołtarzu. W procesji ofiarniczej zostały przyniesione przez parafialne wspólnoty następujące Przewodniki Roku Wiary: Dokumenty Soboru Vat II wniósł przedstawiciel wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, Katechizm Kościoła Katolickiego przedstawiciel Drogi Neokatechumenalnej. Dodatkowo pierwszą księgę chrztu św. wniósł przedstawiciel Rycerstwa Niepokalanej. Poza tym w procesji zostały przyniesione: świeca przez przedstawiciela FZŚ oraz kwiaty przez Żywy Różaniec. Nadto ampułki przynieśli Siostra zakonna i Brat zakonny. Przedstawiciel młodzieży niósł patenę z hostią.

Na zakończenie Mszy św. Ojciec proboszcz podzielił się radością, że nasza Bazylika i Sanktuarium św. Maksymiliana zostały obdarowane przywilejem miejsca stacyjnego w Roku Wiary. Przywilej ten to możliwość zyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w naszym Sanktuarium.

Po tej informacji Ojciec proboszcz pobłogosławił dwa kosze różańców, którymi obdarowani będą więźniowie w zakładach karnych. Całość zakończono uroczystym błogosławieństwem.

Powyższa Uroczystość wpisała się w rozpoczęte w dniu 8 października w Niepokalanowie rekolekcje zakonne, w których uczestniczyli Bracia z wszystkich trzech prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych wraz z konwentem niepokalanowskim.

Tym, który prowadził nas w tym czasie był Duch Święty, który posłużył się osobą o. Kazimierza Malinowskiego OFMConv, Sekretarzem Generalnym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Słowa rekolekcjonisty zachęcały nas do wpatrywania się w przykład Maryi, jako tej, która nam przewodzi w pielgrzymce wiary i stąd jest nam tak bliska.

o. Jacek Staszewski OFMConv

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda