Home WiadomościZ kraju O. Wacław Oszajca został “Ambasadorem SM”

O. Wacław Oszajca został “Ambasadorem SM”

Redakcja

Jezuita, o. Wacław Oszajca został uhonorowany przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego najwyższym odznaczeniem PTSR “Ambasador SM”, przyznawanym osobom, które zasłużyły się na polu podnoszenia świadomości społecznej na temat stwardnienia rozsianego. Uroczyste wręczenie odznaczenia odbyło się 9 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

O. Wacław Oszajca jest teologiem, publicystą i poetą. W okresie PRL współtworzył duszpasterstwo podejmujące wiele działań upamiętniających, niepodległościowych i opozycyjnych. Był inwigilowany przez SB. W 1974 r. debiutował jako poeta w miesięczniku “Msza Święta”.

Jest autorem wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Laureat nagród dziennikarskich i literackich. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także Rady Programowej Wschodniej Fundacji Kultury “Akcent”. Jest także wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego oraz Collegium Bobolanum.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) jest jedyną ogólnopolską organizacją skupiającą osoby chore na stwardnienie rozsiane, ich rodziny i przyjaciół. Zostało założone w 1990 r., od maja 2004 r. ma status organizacji pożytku publicznego. Zrzesza ok. 6 tys. członków w 23 oddziałach na terenie całej Polski. Współpracuje z lokalnymi organizacjami zajmującymi się pomocą osobom niepełnosprawnym oraz organizacjami działającymi na rzecz osób chorych na SM z krajów Europy i innych kontynentów. Reprezentuje polskich chorych na SM na forum międzynarodowym. Jest członkiem Europejskiej Platformy SM (European Multiple Sclerosis Platform – EMSP) i Międzynarodowej Federacji Towarzystw Stwardnienia Rozsianego (Multiple Sclerosis International Federation – MSIF).

Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przewlekłych i nieuleczalnych chorób neurologicznych. Dotyka głównie ludzi młodych, między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Misją stowarzyszenia jest poprawa jakości życia osób z SM oraz zapewnienie dostępu do leczenia i rehabilitacji tak, aby mogli stać się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i prowadzić godne życie. Prowadzone działania stwarzają możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym, umożliwiają poprawę warunków życiowych i zdrowotnych, a przede wszystkim integrują osoby ze stwardnieniem rozsianym ze społeczeństwem.

PTSR co roku organizuje ogólnopolską kampanię “SyMfonia Serc” na rzecz podniesienia poziomu świadomości o stwardnieniu rozsianym i życiu z tą chorobą. W jej ramach odbywają się liczne spotkania, koncerty charytatywne i zbiórki publiczne. Podsumowaniem akcji jest co roku uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie nagradzani są najczynniej zaangażowani w przedsięwzięcie.

PAP/mh

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda