Home WiadomościZ kraju Benedyktyni – Tyniec: Pierwsza rekonstrukcja skryptorium w Polsce

Benedyktyni – Tyniec: Pierwsza rekonstrukcja skryptorium w Polsce

Redakcja

Książka jest fundamentem cywilizacji europejskiej. Ważną rolę w jej przechowywaniu, jak również tworzeniu, odegrali średniowieczni mnisi, pracujący w zaciszu klasztornych skryptoriów.

Jak zanotował w połowie IX w. jeden z nich, kończąc przepisywanie pewnej księgi: „Choć tylko trzy palce piszą, to jednak trudzi się całe ciało”. Dzisiaj już nie zdajemy sobie do końca sprawy, jak bardzo złożoną i pracochłonną, aczkolwiek piękną, była praca skryby. I właśnie dlatego chcemy zaproponować różnorodne zajęcia (kaligrafia, iluminowanie rękopisu), które pozwolą w praktyczny sposób wniknąć w tajniki codziennej pracy kopisty.

Dzięki rekonstrukcji średniowiecznego skryptorium, opactwo w Tyńcu umożliwia wszystkim zainteresowanym niezwykłą podróż w czasie do zamierzchłej przeszłości, w której kształtowały się zręby naszej cywilizacji europejskiej. Do tej fascynującej przygody zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.

Więcej na: www.tyniec.benedyktyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda