Home WiadomościZe Świata 125 lat obecności salezjanów w Chile

125 lat obecności salezjanów w Chile

Redakcja

Wczoraj, we wtorek 6 marca, minęło 125 lat od chwili, gdy salezjanie zapoczątkowali w Chile swoją pracę wychowawczą i ewangelizacyjną, która teraz obejmuje cały kraj w 15 miastach, od Iquique do Punta Arenas. Data przypomina początki pierwszego domu salezjańskiego w Concepción, gdzie teraz znajduje się szkoła, do której uczęszcza ponad 1500 uczniów.

Przypomina salezjański historyk ks. Simon Kuzmanić, że “ówczesna Rada Generalna Zgromadzenia we Włoszech zadecydowała o założeniu pierwszego domu salezjańskiego w Chile, w Concepción, i objęciu kierownictwa i administracji szkoły-warsztatów ‘San José’ – obecnie siedziby szkoły przemysłowej tego instytutu – założonej przez ks. Herrera Espiridión, sekretarza biskupa”.

W lutym 1887 r. sześciu salezjanów wyjechało z Buenos Aires (Argentyna) do Chile, kierując się na Concepción. Wzięli pociąg do Mendozy, a stamtąd przemierzyli Kordyliery Andów na grzbiecie muła, jak to się czyniło w tym czasie. Przybyli do Santiago w dniu 3 marca, a do Concepción – 6 marca.

Przed końcem marca szkoła-warsztaty, przejęta przez salezjanów, liczyły już 12 stałych uczniów, którzy bardzo szybko osiągnęli liczbę 40. Na koniec roku uczniów było już 50, a około setki dzieci i młodzieży w niedzielę uczęszczało do oratorium świątecznego. W krótkim czasie dom ten stał się prawdziwą atrakcją dla młodzieży: nie było takiej niedzieli, której zakonnicy wraz z dziećmi nie bawili się, krzycząc i biegając z dziećmi.

Cztery miesiące później inna grupa salezjanów, którą kierował bp José Fagnano, Prefekt Apostolski dla Patagonii Południowej, Ziemi Ognistej i Wysp Malvinas, wylądowała w małym ośrodku w Punta Arenas, założyła tam szkołę, objęła parafię, otwarła obserwatorium meteorologiczne (wszystkie te dzieła nadal funkcjonują) i zapoczątkowała pracę duszpasterską wśród tubylczych plemion.

Potem powstały warsztaty “El Salvador”, które zostały otwarte w Talca. W ciągu roku obecności salezjanów w Chile powstały trzy domy wychowujące młodych, a przeszło 500 dzieci bawiło się wspólnie ze swoimi nauczycielami, zarówno na podwórkach szkolnych, jak i w oratoriach świątecznych.

Dzisiaj Zgromadzenie Salezjańskie w Chile obsługuje 22 szkoły, 19 parafii i sanktuaria, jeden uniwersytet, fundację dla dzieci zagrożonych i inne placówki służące misjom.

Pewnym novum, związanym z obchodami tych 125 lat obecności salezjanów w Chile, jest całkowita renowacja strony internetowej salezjańskiej Inspektorii, które teraz jest bardzo dynamiczna i zawiera liczne materiały informacyjne na temat wszystkich dzieł.

ANS – Concepción 

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda