Home WiadomościZ kraju Benedyktyni w Tyńcu: Wielkopostne medytacje online

Benedyktyni w Tyńcu: Wielkopostne medytacje online

Redakcja

Powoli kończy się okres hucznych zabaw, śmiechu i karnawału, wielkimi krokami wchodzimy w czas refleksji i zadumy, Wielkiego Postu. To oczekiwanie na świętą Paschę, ale również czas, kiedy przyroda budzi się z zimowego snu, wszystko kwitnie, rozwija się, rośnie.

Dla nas to również powinien być czas pracy nad sobą, nad naszym duchowym wzrostem, czas refleksji, zadumy, zamyślenia, ale także… czas na wartościową lekturę.

Święty Benedykt w swojej Regule, zachęcał mnichów, aby w Wielkim Poście nie tylko podjęli dodatkowe postanowienia, ćwiczyli się w ascezie, poświęcali więcej czasu modlitwie, ale również… więcej czytali. Pisze wyraźnie:

W tych dniach Postu każdy otrzyma z biblioteki jedną książkę, którą powinien przeczytać od pierwszej do ostatniej strony w całości. Książki te trzeba rozdać na początku Wielkiego Postu. (RB 48)

Tym razem przyszedł czas, aby sięgnąć po wyjątkową i niezwykle głęboką lekturę. Spróbujemy ukazać Wam piękno czytań liturgicznych dla okresu Wielkiego Postu. „Wyglądając świętej Paschy”, każdego dnia – począwszy od Środy Popielcowej – w serwisie będą ukazywały się „Wielkopostne medytacje”, czyli teksty zaczerpnięte z II nokturnu Liturgii Godzin.

Wielu osobom wydaje się, że są to teksty bardzo trudne, przeznaczone wyłącznie dla osób duchownych, mających odpowiednie przygotowanie teologiczne. Nic z tych rzeczy. Sami przekonacie się, że wcale tak nie jest. Liturgia Godzin, powszechnie zwana „brewiarzem” wcale nie musi być niedostępna i skomplikowana, a wręcz przeciwnie, może stać się prawdziwym skarbcem modlitwy, odkrywanym na nowo, każdego dnia. „Wielkopostne medytacje” to zaproszenie do lektury, ale również do zadumy i refleksji nad codziennością, swoim życiem, pracą, sensem gonitwy. To tylko kilka minut w ciągu całego dnia – a jak wiele może zmienić.

Wszystkie teksty, które zostaną opublikowane w czasie naszej wielkopostnej akcji, będzie można otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.

Wystarczy zapisać się do newslettera.
(Oczywiście istnieje możliwość rezygnacji z subskrypcji w każdej chwili).

Dzięki temu nie trzeba będzie nawet wchodzić na stronę, wystarczy zatrzymać się przez chwilę, przeglądając swoją pocztę. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do włączenia się do naszej akcji. Chętnych do pomocy w promocji tej inicjatywy zachęcamy do dzielenia się tym wpisem ze swoimi znajomymi i korzystania z materiałów promocyjnych, które można pobrać. Pierwsze spotkanie z czytaniami liturgicznymi – już w Środę Popielcową.

Więcej znajdziecie w serwisie PSPO.

Za: www.tyniec.benedyktyni.pl.

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda