Home WiadomościZ kraju Berło wdzięczności za 50 lat polskiej prowincji Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi

Berło wdzięczności za 50 lat polskiej prowincji Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi

Redakcja

11 maja 2014 r. uroczystą Eucharystią Siostry Szensztackie dziękowały Bogu za 50 lat trwania i rozwoju polskiej prowincji. Eucharystii przewodniczył J.E. ks. bp Kazimierz Romaniuk. Wśród celebransów był Dyrektor Generalny międzynarodowej rodziny szensztackich Sióstr Maryi, ks. dr Bernd Biberger, kapłani z parafii, w których siostry posługują w rożnych diecezjach w Polsce i na Białorusi, Księża Pallotyni, związani z naszą wspólnotą od początku jej powstania, Ojcowie Szensztaccy i zaprzyjaźnieni kapłani. Wśród gości były siostry ze zgromadzeń otwockich, przedstawiciele władz miasta i powiatu otwockiego, rożnych ugrupowań szensztackich z Polski, Białorusi i Rosji, sympatycy Ruchu, osoby zaprzyjaźnione i dobrodzieje wspólnoty. Ksiądz Biskup w homilii nawiązał do tego, że Pismo święte jest «listem Boga» do nas i w tym znaczeniu czytania z liturgii IV niedzieli wielkanocnej stają się przesłaniem dla sióstr i wszystkich uczestników uroczystości jubileuszowej.

Jako znak wdzięczności siostry ofiarowały Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej, głównej Patronce instytutu, berło w kształcie stokrotki do Sanktuarium Wierności w Otwocku-Świdrze. Symbol berła nawiązuje do duchowej drogi sióstr, które od początku istnienia wspólnoty w Polsce, w nawiązaniu do słów Wandy Malczewskiej (1822-1896), wielkiej patriotki i mistyczki, widziały w stokrotce symbol Polski i wierności – „stokrotki mają płatki w połowie czerwone a w połowie białe – a to jest kolor Polski, przypomina niewinność i męczeństwo narodu…”. Obecnie w symbolu stokrotki siostry pragnęły wyrazić także obraz wierności Maryi, „Kobiety ubogiej w duchu, czystej, odważnej mężnej, miłującej ofiarnie i odznaczającej się twórczą wytrwałością i niezłomnością” (z Modlitwy jubileuszowej).

Założyciel, o. Józef Kentenich (1885-1968) zauważał, że w wielu obszarach ludzkiego życia naruszona jest wierność, dlatego nauczał: „Jedną z największych wartości, którą wszyscy chcielibyśmy osiągnąć jest wierność”. Siostry pragną iść tą drogą w codziennym życiu dla własnego uświęcenia, rozwoju instytutu oraz w służbie nowej ewangelizacji, szczególnie tym, którzy idą drogą przymierza miłości w Ruchu Szensztackim.

Do uroczystości jubileuszowej siostry przygotowywały się poprzez dziewięcioletnią nowennę, włączając w nią odnowienie życia wspólnotowego, pogłębienie drogi życia charyzmatem i duchem rad ewangelicznych. Podczas dwudniowych uroczystości szczególna wdzięczność została okazana najstarszemu pokoleniu sióstr, które w trudnych warunkach powojennych i w latach komunizmu niosły odpowiedzialność za budowę, przetrwanie i rozwój młodej wspólnoty.

Dziękując za dotychczasowy rozwój oraz wszystkie łaski otrzymane w przeszłości, siostry zawierzyły Matce Bożej także swoją przyszłość, prosząc słowami modlitwy: „Błogosław nam Matko i jako Królowa Wierności prowadź w wierze ku zwycięskiej przyszłości”.

opr. s. M. Kamila Skorupka ISSM

Źródło: www.siostry.szensztat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda