Home WiadomościZ kraju Bernardyni z Mazowsza na Groniu Jana Pawła II

Bernardyni z Mazowsza na Groniu Jana Pawła II

Redakcja

Do modlitewnej postawy wdzięczności wobec Boga zachęcił kustosz sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem – Królowej Mazowsza i Kujaw o. Ekspedyt Osiadacz OFM, który 4 lipca 2021 r. przewodniczył Mszy św. w beskidzkiej kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Gwardian bernardyński z ekonomem klasztoru o. Ezechielem Lasotą OFM modlili się przy ołtarzu razem z grupą pielgrzymów i turystów.

O. Osiadacz przypomniał, że wdzięczność za wszystko jest cnotą wielkiego człowieka. Zachęcił, by nie wynosić się ponad to, czym i kim jesteśmy. „Pokornie stawajcie przed Bogiem!” – wezwał bernardyn z sanktuarium maryjnego.

„Po tym poznajemy, czy człowiek jest mały lub wielki – gdy umie dziękować. Maryja była pokorna, bo umiała dziękować, bo pierwsze, co zrobiła, to zaśpiewała: Wielbi dusza moja Pana… Taką postawę mamy przyjąć” – dodał, wskazując na Jezusa, który zarzuca brak wiary i pokory mieszkańcom Nazaretu oczekującym cudu.

„Człowiek jest o tyle wielki, o ile klęka przed Bogiem, o ile potrafi się przed Nim uniżyć” – zapewnił franciszkanin.

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej – Królowej Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej od ponad 500 lat jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej w 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie kilka lat później powstała kaplica, poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała w tym miejscu uzdrowienia. W dowód wdzięczności ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze ojców bernardynów do dziś. 18 maja 1755 r. sufragan chełmiński Fabian Pląskowski uroczyście koronował figurę. Opiekę nad sanktuarium sprawują ojcowie bernardyni.

fot. Maria Jakubowska-Szczotka

Za: diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda