Betlejemskie Światło Pokoju w Zakopanem

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w nocy z 14 na 15 grudnia 2013 r., harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Tym pięknym gestem rozpoczęła się wędrówka Światła, która potrwa do 24 grudnia.

bsp13-04.jpgSpotkanie w Sanktuarium rozpoczęło się od koncertu grupy New Day. Delegacja słowacka na szczęście przybyła do Polski bez większych problemów, dzięki czemu o północy rozpoczęła się Msza św., w której wzięło udział ponad 2 000 harcerzy.

Przekazanie Światła odbyło się z iście góralskim charakterem. Delegacja Słowaków podjechała pod kościół konną bryczką, na ofiarowanie złożono regionalny chleb, a oprawę muzyczną przygotowali harcerze z Podhalańskiego Hufca ZHP.

Wyjątkowa była ceremonia rozproszenia Światła. Na słowa ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego SAC ”zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, instruktorzy, seniorzy, przedstawiciele Nieprzetartego Szlaku – wyjdźcie z cienia! Pokażcie dobro!” przed ołtwarz podeszli reprezentanci wymienionych grup, którzy jako pierwsi otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju z rąk naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy oraz przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła. Zaraz po nich władze ZHP przekazały Światło reprezentantom Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Za: InfoSAC 22/12/2013 [43]