Home WiadomościZ kraju Bielsko-Biała: redemptorystki wybrały władze na nową kadencję

Bielsko-Biała: redemptorystki wybrały władze na nową kadencję

Redakcja

W bielskim klasztorze sióstr redemptorystek – jedynym na polskiej ziemi klasztorze kontemplacyjnego Zakonu Najświętszego Odkupiciela (OSsR) – 2 lipca 2019 r., w święto Matki Bożej Tuchowskiej, odbyły się wybory władz zakonnych. Poprzedziła je liturgia pod przewodnictwem ks. bp. Romana Pindla.

Przełożoną liczącej kilkanaście osób żeńskiej wspólnoty zakonnej na kolejną trzyletnią kadencję została ponownie s. Urszula Nowińska OSsR. Jej zastępczynią wybrano s. Beatę Figurę OSsR. Rada klasztoru, złożona z wikarii, sekretarki i dwóch radnych, pozostała niemal w niezmienionym składzie. Cała wspólnota modliła się słowami modlitwy ułożonej przez Marię Celestę Crostarosę, osiemnastowieczną włoską mistyczkę – założycielkę zakonu, którą 18 czerwca 2016 r. Kościół wyniósł na ołtarze.

W homilii bp Pindel zachęcił do głębokiego namysłu, który powinien poprzedzać wybory przełożonej wspólnoty zakonnej. Odesłał jednocześnie do odczytanego fragmentu Ewangelii św. Łukasza o zwiastowaniu Maryi przez Anioła Gabriela. Duchowny zarazem wskazał, że pod wieloma względami jest to tekst wzorcowy dla człowieka, który chce słuchać Boga, aby w swych ludzkich wyborach spełniać Boże zamiary.

„Mamy w tym naszym rozeznawaniu dobrze zrozumieć o co idzie, kogo wybieramy, na co wybieramy, dla jakich Bożych zamiarów. To bardzo ważne, by tak określić wybór najlepszego kandydata, którym Bóg zechce się posłużyć – określić wręcz technicznie, funkcjonalnie czy charakterologicznie – do tej misji na wyznaczone przez konstytucje lata” – dodał. Zaznaczył, że wybór ten ma być nie tylko wypełnieniem obowiązku, ale powinien wypływać „z oczyszczonego serca”, „z wiary, że Bóg posługuje się nami, by Jego zamiary stały się ciałem wobec tej wspólnoty”.

Przy ołtarzu wraz z biskupem i jego sekretarzem ks. Piotrem Górą modlili się ojcowie redemptoryści – kończący swą posługę kapelana w Bielsku-Białej Andrzej Kowalski CSsR oraz nowy misjonarz-rekolekcjonista Andrzej Mikuć CSsR.

We wspólnocie sióstr we wtorkowej Mszy św. uczestniczyły dwie nowicjuszki i jedna postulantka – pochodząca z diecezji bielsko-żywieckiej Anna.

Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

Klasztor redemptorystek znajduje się na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów. Siostry przybyły do Stolicy Podbeskidzia z Tuchowa, gdzie mieszkały w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. 30 września 1992 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego klasztoru kontemplacyjnego sióstr redemptorystek w Polsce. Przy klasztorze powstała kaplica pw. Najświętszego Odkupiciela, z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest otwarta dla wszystkich.

W ciągu 28 lat bielska wspólnota założyła już dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam wspólnotę modlitwy. Niedawno powstała też wspólnota zakonna w Lwowie.

Mimo wspólnej reguły, każdy klasztor jest jednostką niezależną i nie podlegającą żadnej przełożonej generalnej.

Własna strona internetowa: redemptorystki.pl

tekst i więcej zdjęć: diecezja.bielsko.pl

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda